دانستنیهای املاک

تاریخ : سه شنبه 21 مهر 1388

امکان خرید مسکن بدون مراجعه به بنگاه های املاک

سامانه ثبت هوشمند معاملات مسکن موسوم به سامانه کدرهگیری، به انبوه سازان اجازه داد تحت شرایط فوق العاده راحت و کم هزینه، واحدهای نوساز و دست اول را بدون مراجعه به بنگاه های مسکن، به خریدار منتقل کنند تا هزینه های جانبی خرید و فروش در بازار راکد مسکن حداقل برای واحدهای نوساز به صفر نزدیک شود. دولت پیش از این فقط معاملاتی را به رسمیت می شناخت که قرارداد آن در بنگاه های مسکن تنظیم شده باشد.

سامانه ثبت هوشمند معاملات مسکن موسوم به سامانه کدرهگیری، به انبوه سازان اجازه داد تحت شرایط فوق العاده راحت و کم هزینه، واحدهای نوساز و دست اول را بدون مراجعه به بنگاه های مسکن، به خریدار منتقل کنند تا هزینه های جانبی خرید و فروش در بازار راکد مسکن حداقل برای واحدهای نوساز به صفر نزدیک شود. دولت پیش از این فقط معاملاتی را به رسمیت می شناخت که قرارداد آن در بنگاه های مسکن تنظیم شده باشد. اما در شیوه جدید معاملات مسکن انبوه ساز با دریافت مجوز از اتحادیه مشاوران املاک، می تواند در دفترکارش به سامانه کدرهگیری متصل شود و بدون دریافت هزینه نقل وانتقال اقدام به تنظیم قرارداد با خریدار کند. انبوه سازان می توانند با پرداخت سالانه 60 هزار تومان به عنوان حق عضویت، از اتحادیه مشاوران املاک مجوز مخصوص و همچنین کدرهگیری دریافت کنند.
مدیر سامانه سراسری معاملات املاک و مستغلات کشور در شرکت راهبر که خبر امکان صدور پروانه کسب مشاوران املاک برای انبوه سازان و تعاونی های مسکن را به دنیای اقتصاد اعلام کرد دراین باره گفت: با توجه به الزام ثبت قراردادهای مسکن در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و ضرورت صدور کد رهگیری برای معاملات ملکی مقرر شد کلیه تولید کنندگان انبوه مسکن با دریافت پروانه کسب از اتحادیه های مشاوران املاک سراسر کشور نسبت به عضویت در سامانه املاک و مستغلات و ثبت قرار داد در سامانه و صدور کد رهگیری اقدام کنند. معاون بازرگانی و توسعه منابع شرکت راهبر افزود: هزینه کسب مجوز مطابق نرخ مصوب اتحادیه های مربوطه است، اما اگرانبوه سازان بخواهند در هنگام تنظیم قراردادها اقدام به اخذ حق کمیسیون از خریدارن کنند برابر قوانین مصوب با آنها برخورد خواهد شد.
کنترل قیمت فروش واحدهای نوساز
رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک نیز دراین باره به دنیای اقتصاد گفت: سازنده های صاحب صلاحیت بعد از تایید توسط اداره اماکن می توانند در مقام مشاور املاک، خودشان مستقیم واحدهایشان را به بازار عرضه کنند. در این حالت این امکان وجود دارد که هزینه نقل و انتقال و مبلغی که پیش از این دو طرف معامله باید به بنگاه مسکن پرداخت می کردند، حذف شود.
خسروی پیش بینی کرد که خرید و فروش واحدهای نوساز با این تصمیم مسوولان سامانه کدرهگیری رونق بگیرد.
خسروی همچنین تصریح کرد: اتصال انبوه سازان به سامانه رهگیری معاملات مسکن، امکان کنترل قیمت فروش واحدهای نوساز را به راحتی فراهم می کند تا در مواقع لزوم از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده درباره قیمت های بالا و غیر عادی، تحقیق و تفحص صورت گیرد. وی افزود: قبل از راه اندازی سامانه ثبت هوشمند معاملات مسکن، عملا خریدار و فروشنده اجباری برای مراجعه به بنگاه های مسکن را نداشتند و همین باعث می شد بسیاری از معاملات به اختلاف قضایی ختم شده و برای طرفین ایجاد مشکل کند. در حالی که هم اکنون از طریق کنترل لحظه ای قراردادها، مسوولان سامانه کدرهگیری در صورت تایید صحت معامله، اجازه عقد قرار داد صادر می کنند. رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک درباره نحوه اعطای مجوز فروش مسکن به انبوه سازان، گفت: طبق قانون نظام صنفی پروانه فعالیت خرید و فروش در صورتی به انبوه سازان داده می شود که این افراد دارای اماکن با کاربری اداری یا کارگاهی باشند. به طوری که سازنده ها می توانند یک دفتر با کاربری اداری داشته باشند و برای آن تقاضای دریافت مجوز فروش واحدهایشان را بگیرند.
مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد: علاوه بر انبوه سازان، تعاونی های مختلف مسکن نظیر تعاونی های مسکن مهر ، تعاونی های جانبازان ،بنیاد مستضعفان ، بنیاد شهید و.. می توانند با مراجعه به اتحادیه های مشاوران املاک اقدام به اخذ پروانه اشتغال در زمینه بنگاه املاک کنند.
به گفته وی، کسب پروانه برای این اصناف مشروط به رعایت قانون نظارت عالیه صنفی است .وی شرایط کسب پروانه اشتغال بنگاه املاک را عدم سوء پیشینه ، عدم اعتیاد و صلاحیت اخلاقی مورد تایید اداره اماکن عنوان کرد که در یک دوره زمانی 15 روزه این موارد قابل بررسی هستند . قلی خسروی اظهار کرد : درصورتی که این افراد اقدام به اخذ پروانه کنند انبوه سازان یا سایر تعاونی های مسکن فقط بابت یک حق عضویت سالانه باید سالی 60 هزار تومان به اتحادیه مشاوران املاک پرداخت کنند . وی گفت:پروانه ارائه شده به انبوه سازان معمولا به صورت موقت در بازه های زمانی یک ، دو تا پنج ساله ارائه می شود.
کد رهگیری به انجمن ها داده شود
اما در همین رابطه ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه سازان استان تهران در واکنش به خبر «اعطای مجوز فروش به انبوه سازان بدون مراجعه به بنگاه های مسکن» گفت: حال که چنین مجوزی به اتحادیه املاک ارائه شده بهتر است در یک اقدام کارشناسی تر اساسا ارائه صدور کد رهگیری به انجمن انبوه سازان استان تهران واگذارشود.
وی در گفت و گو با دنیای اقتصاد گفت: اگر این پیشنهاد بخواهد جنبه عملیاتی پیدا کند برای انبوه سازان به صرفه نخواهد بود؛ چرا که هزینه راه اندازی دفتر مشاور املاک طی یک الی دو سال به گونه ای است که به هیچ وجه جبران صدور رایگان کد رهگیری را نمی کند.
رییس انجمن انبوه سازان استان تهران تاکیدکرد: به عنوان مثال ممکن است یک انبوه ساز دارای 50واحد مسکونی باشد که قصدداشته باشد آنها را طی یک بازه زمانی دوساله بفروشد .حال اگر بخواهد برای این 50واحد دفتر مشاور املاک راه اندازی کند قطعا برای او به صرفه نخواهد بود و به لحاظ اقتصادی برای او همان مراجعه به بنگاه های املاک بهتر است . وی گفت : علاوه بر این از لحاظ تخصص مشاغل نیز درست نیست که انبوه سازان به عنوان سازندگان مسکن زیرمجموعه صنف مشاوران املاک که فعالیت کاملا متفاوتی دارند بشوند و از این رهگذر بخواهند حق عضویت به صنف آنها بپردازند . به گفته ایرج رهبر، بهتر است مجوز ارائه کد رهگیری کلا به انجمن انبوه سازان واگذار شود وسپس انجمن انبوه سازان اقدام به ارائه کد رهگیری رایگان به اعضای خود کند .
اختلاط مشاغل می شود
علاوه براین مهندس محمد مافی، عضو انجمن انبوه سازان استان تهران نیز در گفت و گو بادنیای اقتصاد گفت: اساسا اختلاط مشاغل اقدامی سنجیده نیست و این پیشنهاد یادآور واگذاری ساخت مسکن مهر به مشاوران املاک بود و حال واگذاری امر معامله به انبوه سازان نیز تصمیمی به همین منوال است. وی گفت :پیشنهاد می شود انبوه سازانی که در اساسنامه شرکتشان حق فروشندگی واحدهای شخصی خود را دارند عضو اتحادیه مشاوران املاک شوند و در دفاتری که پروژه دارند کد رهگیری به آنها ارائه شود.

منبع : دنیای اقتصاد

 

 

تاریخ : دوشنبه 2 آذر 1388

قدرت وام خرید مسکن افزایش یافت

بنا به گفته برخی از مشاوران املاک در جنوب تهران وام هایی که از طریق بانک ها برای خرید مسکن به خریداران ارائه می شود ، این روزها بسیار کارآمد است؛ چراکه نبود نقدینگی و توان مالی کافی خریداران ، باعث شده تا در حال حاضر بازار فروش آن دسته از واحدهای مسکونی که وام خرید به آنها تعلق می گیرد از رونق خوبی برخوردار باشد .

یک مشاور املاک فعال در خیابان زمزم در مورد وضعیت فعلی بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی در این منطقه به دنیای اقتصاد گفت : در محدوده خیابان زمزم قشر ضعیفی از لحاظ مالی سکونت دارند و به همین خاطر اکثر ساکنان این منطقه و خریدارانی که به قصد خرید ملک نزد ما مراجعه می کنند به دنبال خرید واحدهایی هستند که از وام بهره مند می باشند . حتی این روزها بسیاری از مشتریان فقط برای خرید وام مراجعه می کنند، زیرا ممکن است ملک انتخابی آنها از وام خرید برخوردار نباشد .
به همین خاطر بازار خرید و فروش وام در خیابان زمزم داغ شده است و علت دیگری که این روزها اکثر مشاوران املاک به این امر می پردازند «نبود معاملات خرید و فروش واحدهای مسکونی ، اتمام فصل اجاره و توقف قراردادهای اجاره و از همه مهم تر وجود سایه رکود در بازار مسکن است، با این حساب 80 درصد از مراجعات اخیر افراد به مشاوران املاک منتهی به خرید وام یا خرید ملک های وام دار است» .
صالحی در ادامه افزود : در بازار مسکن فعلی قیمت خرید وام 18 میلیون تومانی بدون ضامن از مالک ، بین 2 میلیون و 700 هزار تا 2 میلیون و 800 هزار تومان و همین طور قیمت وام 18 میلیون تومانی ضامن دار از مالک حدود 3 میلیون و 200 هزار تا 3 میلیون و 300 هزار تومان است و ما در زمان فروش وام ها به خریدار مبلغی را جهت سود به نرخ وام اضافه خواهیم کرد . از آن جایی که برای دریافت میزان سود هیچ تعرفه ای تعیین نشده است هر بنگاهدار یک قیمت سلیقه ای را اعلام می کند .
بانک هایی که وام خرید مسکن به مشتریان ارائه می دهند ، سه روش برای نحوه پرداخت اقساط وام در نظر گرفته اند که بدین شرح است :
وام ساده : از این طریق شخص وام گیرنده طی 12 سال ، ماهانه مبلغ 227 هزار تومان را به عنوان قسط بطور ثابت پرداخت خواهد کرد .
وام پلکانی : این نوع وام به دو شکل تعریف شده است . یک نوع از پرداخت اقساط این وام که به نفع بانک است ، 12ساله و با گذشت هر یک سال 5درصد سود به مبلغ قسط افزوده می شود که مبلغ قسط اول 181 هزار تومان و مبلغ قسط آخر 309 هزار تومان است .
نوع دیگر وام پلکانی ، وام با مدت پرداخت 12 سال است که در ازای هر 5 سال مبلغ پرداختی 15 درصد افزایش پیدا خواهد کرد به طوری که قسط 5 سال اول 209 هزار ، قسط 5 سال دوم 240 هزار و قسط 5 سال سوم 276 هزار تومان است .
همانطور که از اسم این نوع وام پیدا است در پرداخت اقساط ماهانه صعود پلکانی مبلغ به وضوح دیده می شود .

/ 0 نظر / 9 بازدید