اخبار

با امضای رئیس قوه قضاییه و همکاری وزارت بازرگانی
دستورالعمل ساماندهی مشاوران املاک و
خودرو اجرایی شد

 

گروه اجتماعی - زهرا رفیعی: وزارت بازرگانی و قوه قضاییه با امضای تفاهمنامه ای دستورالعمل اجرایی نحوه صدور پروانه تخصصی اشتغال برای مشاوران املاک و خودرو را تدوین کردند. این تفاهمنامه به امضای رئیس قوه قضاییه رسیده و از تاریخ ۱۶/۶/۸۴ لازم الاجرا شده است.
براساس این دستورالعمل تمامی مشاوران املاک و خودرو ساماندهی خواهند شد و از فروش یک مال به افراد متعدد جلوگیری به عمل خواهد آمد.
مشاور املاک و خودرو در این دستورالعمل به دو درجه ۱ و ۲ تقسیم می شوند. اشتغال به شغل مشاور املاک و خودرو منوط به داشتن پروانه کسب از اتحادیه مربوطه و پروانه تخصصی از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.
پروانه تخصصی اشتغال به افرادی داده می شود که دارای تحصیلات حداقل ششم ابتدایی قدیم یا سوم راهنمایی جدید، توانایی و صلاحیت فنی متناسب با شغل مورد درخواست، دادن تأمین مناسب یا پرداخت وجه الضمان یا ضمانت نامه بانکی یا وثیقه مناسب یا معرفی ضامن معتبر به منظور جبران خسارتهای احتمالی وارده به اشخاص به اتحادیه صنف باشند.بخش سوم این آئین نامه به وظایف و اختیارات مشاورین اختصاص دارد که طی آن مشاور علاوه بر مسئولیت حسن اجرای امور موظف به ارتقاء دانش فنی و حقوقی خود از طریق شرکت در کلاسهای سازمان ثبت است. این مشاوران همچنین موظف هستند قراردادها را در اوراق مخصوصی که سازمان ثبت به آنها می دهد تدوین و تنظیم کنند.
در ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی نحوه صدور پروانه تخصصی اشتغال برای مشاوران املاک و خودرو، مشاوران مکلف به نگهداری یک نسخه از قرارداد تنظیمی در بایگانی و ارائه نسخه ای از قرارداد به هر یک از متعاملین است.
در ماده ۱۳ این آئین نامه مشاور موظف به استفاده از نظرات کارشناسی فنی و حقوقی حسب مورد شده است. براساس تبصره یک این ماده در مورد تنظیم قرارداد اجاره حضور شهود و امضای قرارداد توسط آنها الزامی است.
در بخش دیگر این آئین نامه مشاور مکلف به راهنمایی و تشویق طرفین معامله به ثبت قرارداد در دفاتر اسناد رسمی شده است. مشاوران املاک و خودرو حق قیمت گذاری و یا ارزش گذاری نسبت به موضوع قرارداد را ندارند.
در فصل چهارم این آئین نامه که مواد امور اداری و مالی در آن گنجانده شده، آمده است حق الزحمه مشاور مطابق تعرفه ای خواهد بود که طبق ماده ۵۱ قانون نظام صنفی توسط کمیسیون نظارت شهرستان تعیین و توسط اتحادیه ابلاغ می شود. مشاور براساس این دستورالعمل غیر از حق الزحمه مقرر حق دریافت هیچ گونه مالی را ندارد. مشاوران املاک درجه ۱ می توانند نسبت به واسطه گری و خرید و فروش املاک به هر میزان اقدام و قراردادهای مربوط را تنظیم کنند؛ مشاوران املاک درجه ۲ نسبت به واسطه گری و خرید و فروش املاکی اقدام می کنند که میزان آن را وزارت بازرگانی با جلب نظر سازمان ثبت و اسناد و املاک تعیین کنند. این مشاوران نمی توانند در بیش از یک دفتر محل فعالیت داشته باشند.
در این دستورالعمل موادی نیز برای نظارت بر عملکرد و نحوه رسیدگی به تخلفات مشاوران در نظر گرفته شده است.
برکناری ۱۶ قاضی
جمال کریمی راد سخنگوی قوه قضاییه پس از یک ساعت و نیم تأخیر در جلسه هفتگی خود در جمع خبرنگاران گفت: وزارت بازرگانی در این بخش پس از بررسی مسائل حقوقی نسبت به صدور پروانه اشتغال اقدام خواهد کرد.
وی در مورد بحث اطاله دادرسی گفت: به زودی بخشنامه ای از سوی رئیس قوه قضاییه صادر خواهد شد که از طریق آن صدور وقت های مکرر و بدون دلیل از سوی قضات برای رسیدگی به پرونده به حداقل خواهد رسید. رؤسای دادگستری ها موظف خواهند شد در صورت غیبت موجه قضات از قاضی علی البدل استفاده کنند.
وی در ادامه از برخورد قضایی با ۲۹ قاضی در دستگاه قضایی خبر داد و گفت: در سه ماهه اول سال جاری ۱۶ قاضی از دستگاه قضایی برکنار و اخراج شده اند و برای ۱۳ نفر دیگر دستور تعلیق صادر شده است. سخنگوی قوه قضاییه علت این احکام را رعایت نکردن قانون، تضییع حقوق شهروندی، انجام عملی برخلاف شأن قاضی و ضعف بنیه علمی قضات عنوان کرد. این در حالی است که از تعداد زیادی از قضات نیز به علت عملکرد مناسبشان تقدیر شده است.
جمال کریمی راد از صدور قرار منع پیگرد برای ۶۵ پرونده تخلف انتخاباتی در تهران خبر داد و گفت: در تهران پنج پرونده به دادسرای کارکنان دولت ارجاع داده شده است.
وی در مورد ارتباطات گزارش قاضی ویژه رسیدگی به پرونده های زمین خواری در شمال کشور به نمایندگان مجلس و برکناری او از این سمت گفت: قاضی رضایی رئیس دادگستری نکاء است و به خواست خود به دلیل حجم زیاد مسئولیت هایش از سمت بازپرسی پرونده های زمین خواری کناره گیری کرده است.

میزان مرگ و میر مادران و کودکان ایرانی کاهش یافت
گروه اجتماعی: محمد عبدالاحد، نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز جهانی جمعیت گفت: شعار امسال روز جهانی جمعیت برابری است. ما همگی در تلاش برای مشارکت همگام مردان و زنان در توسعه اجتماعی هستیم و برآنیم تا آنان به طور برابر از آموزش، بهداشت شامل بهداشت باروری، فرصت های اقتصادی، مشارکت های اجتماعی و سیاسی برابر برخوردار گردند.
وی افزود: حقوق بشر، شامل حق بهداشت و مراقبت های جنسی و باروری در کانون دستیابی به برابری جنسیتی و اصول اهداف هزاره در خصوص از بین بردن فقر، مبارزه با ایدز و بهبود وضعیت سلامت مادران قرار دارد. برای مثال برنامه های تنظیم خانواده به عنوان زیرمجموعه بهداشت باروری به زنان این امکان را می دهد تا میان بارداری خود فاصله گذاری نموده و باروری خود را تنظیم کنند. افت میزان باروری از عوامل مؤثر بر فقرزدایی بوده زیرا کاهش جمعیت وابسته به جمعیت در حال کار پس اندازها و سرمایه گذاری ها و بهره وری را افزایش می دهد. تحقیقات در کشور تایلند و مصر نشان می دهد که هر دلاری که به منظور برنامه های تنظیم خانواده هزینه می شود مبلغ ۱۶ دلار و ۳۱ دلار به ترتیب در هر کشور برای دولت صرفه جویی در برداشته است. این صرفه جویی ها نتیجه کاهش هزینه ها در غذا، مراقبت های بهداشتی، آموزش و مسکن بوده است.
این گزارش حاکی است هنوز راه درازی در پیش است زیرا نابرابری های جنسیتی برجنبه های دیگر قانونی، اجتماعی و اقتصادی زندگی حاکم گردیده اند. در هر دقیقه یک زن از عوارض بارداری و یا زایمان از بین می رود. یک زن از هر سه زن مورد ضرب و شتم و یا تعرض قرار گرفته است. نرخ ابتلا به ویروس HIV در میان زنان، خشونت های جنسیتی در مناطق بحران زده و قاچاق زنان و کودکان رو به تزاید است. قوانین و سیاست های حامی حقوق زنان به خوبی اجرا نگردیده اند. علیرغم پیشرفت های صورت گرفته ملاحظات جنسیتی به خوبی لمس نگردیده و در حاشیه موضوع توسعه قرار دارند و به همین دلیل این ملاحظات به نزدیک انتهای لیست اولویت های ملی سوق داده شده اند.
نماینده صندوق ملل متحد در ایران گفت: با توجه به تنوع و پیچیدگی مسایل جنسیتی، همکاری بین دولت، جامعه مدنی، سازمان ملل و سایرموارد ذی نفع کلید برتری بر این نابرابری ها می باشد. به عنوان ریاست گروه کاری سازمان ملل در زمینه جنسیت، صندوق جمعیت به همراه سایر آژانس های سازمان ملل، آمادگی خود را جهت کمک در این زمینه اعلام می دارد. دانش، تجربه و طیف وسیع تخصص های موجود بی طرفی و آگاهی از حساسیت های فرهنگی، سازمان ملل را به شریکی راهبردی، برای ایران، در راه توسعه و تلاش جهت پیشبرد بیشتر وضعیت زنان تبدیل می کند.براساس این گزارش، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که به زودی تا یک ماه آینده یک پزشک و ماما در تیم سلامت با نگاه عدالت محور در مناطق روستایی مستقر می شود، اعلام کرد:هم اکنون ۱۱ میلیون کودک زیر ۵ سال در دنیا جان خود را به علت عوامل قابل پیشگیری از دست می دهند، این در حالیست که کسانی در دنیا دم از عدالت می زنند که خود عاملان فقر ،گرسنگی، ایدز و بی عدالتی هستند .
دکتر پزشکیان نیز در باره مسائل جمعیتی کشورگفت: هم اکنون در مجامع عمومی شاهد افزایش حضور آگاهانه دختران نسبت به پسران هستیم، ولی علی رغم این توجه هنوز در گوشه و کنار کشور بی عدالتی به وضوح به چشم می خورد که این ناشی از عدم تعادل در توسعه است.
دکتر محمد اسماعیل اکبری در مراسم روز جهانی جمعیت با اشاره به نرخ رشد جمعیت ۳/۸ درصدی در اوایل انقلاب اظهار کرد: در حال حاضر این رقم به ۱/۲ درصد کاهش یافته و تعداد فرزندانی که یک زن در طول باروری به دنیا می آورد از ۶ به کمتر از ۲ کاهش یافته است.
وی با اشاره به پایه ریزی مسئله جمعیت بر مبنای پایه های فرهنگی خاطرنشان کرد:  ماحصل چنین برنامه ای رفع تبعیض بین دختر و پسر است، به نحوی که در حال حاضر از نظر ورود به مدرسه، میزان تغذیه، سلامت و وضعیت جسمانی تفاوتی بین این دو گروه دیده نمی شود.
دکتر اکبری با بیان این که بحث کیفیت جمعیت در کشور در حال دگرگونی است، گفت:  این درحالیست که هم اکنون ۶۱ درصد ورودی دانشگاه ها را دختران تشکیل می دهند و ما به عنوان بهره برداران از این نیروهای تحصیل کرده دچار نگرانی شد ه ایم که شاید نتوانیم پاسخگو باشیم.

از سوی مرکز پژوهش های مجلس:
راه های تأمین منابع مالی مورد نیاز برای
ازدواج جوانان اعلام شد
گروه اجتماعی: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تدابیر پیشنهادی خود را پیرامون راه های تأمین منابع مالی مورد نیاز برای «ازدواج جوانان» اعلام کرد.
به گزارش واحد اطلاع رسانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفاتر مطالعات فرهنگی و برنامه و بودجه این مرکز طی یک اظهار نظر کارشناسی مشترک پیرامون تصویب طرح یک فوریتی «تسهیلات ازدواج جوانان» در کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کردند که در طول برنامه پنج ساله چهارم باید ردیف مستقلی تحت عنوان «حمایت از ازدواج جوانان» در چارچوب برنامه های وزارت رفاه و تأمین اجتماعی پیش بینی و اعتبار مربوط به آن تأمین شود.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی همچنین خواستار اختصاص ۵ درصد از مبلغ فیش ثبت نام حج عمره و حج تمتع برای سفر مرتبه دوم از طریق نقش تمبر بر روی برگه فیش ها برای «ازدواج جوانان» شد و افزود: جلب کمک های مردمی و خیرین، در نظر گرفتن ۵ درصد از درآمد موقوفات عام و نیز درآمد حاصل از فروش و اجاره اموال ستاد اجرایی فرمان امام پس از اخذ موافقت ولی فقیه، جذب کمک منابع خارجی نظیر بانک توسعه اسلامی و نیز یک درصد از درآمد شهرداری های کلان شهرها(تهران، تبریز،  اصفهان، شیراز و مشهد) از دیگر درآمدهای قابل وصول برای تأمین مالی منابع مورد نیاز ازدواج جوانان به شمار می روند.
در این اظهار نظر کارشناسی همچنین سرمایه اولیه مورد نیاز برای تأسیس صندوق اندوخته ازدواج جوانان، یک هزار میلیارد ریال ذکر شده و آمده است: دولت باید متعهد شود که طی مدت پنج سال نسبت به تأمین این مبلغ اقدام کند. براساس این گزارش در سال اول (جاری) ۱۰۰ میلیارد ریال از مبلغ مورد نیاز از محل ردیف ۵۰۳۰۰۱ (هزینه های پیش بینی نشده) و ۵۰ میلیارد ریال نیز از محل ردیف ۱۰۱۰۱۲ نهاد ریاست جمهوری تأمین خواهد شد.

مهریه براساس شغل پدر
ایلنا: نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هفتم اعلام کرد نمایندگان برای پایان دادن به نابسامانی های امر ازدواج، طرح تعیین مهریه براساس شغل پدر زوجه را تدوین کردند.
عزت الله یوسفیان مولا، از طرح جدید کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هفتم، برای محدود کردن مهریه خبر داد و گفت: برمبنای این طرح از این پس میزان مهریه اشخاص براساس شغل پدر زوجه تعیین می گردد و طرفین حق بالا بردن توافقی آن را ندارند.

احتمال طلاق زنان شاغل بیشتر است
فارس: مطالعات جدید محققان دانشگاه آمستردام هلند نشان می دهد احتمال طلاق گرفتن زنانی که به طور تمام وقت مشغول به کار هستند، بیشتر است.
نشریه دیلی تلگراف اعلام کرد احتمال طلاق در زنانی که به طور تمام وقت شاغل هستند، ۲۹ درصد بیشتر از زنان خانه دار است.
این گزارش می افزاید، از آنجا که زنان شاغل احساس استقلال بیشتری می کنند، در نتیجه زندگی مجرد و بدون زناشویی را نیز راحت تر می پذیرند. البته یافته های این تحقیق تأکید دارد که شرایط بومی، عامل تعیین کننده ای برای طلاق است و ضرورتاً زنان شاغل در همه نقاط دنیا چنین نمی کنند.

عامل طول عمر پیرزنان

001962.jpg

فارس: مطالعات محققان دانشگاه پیتسبورگ آمریکا نشان می دهد پیرزنانی که فعالیت بیشتری دارند، بهتر با زندگی مستقل سازگاری پیدا می کنند و طول عمر بیشتری نیز دارند.پایگاه خبری «پاک تریبون» ، گزارش داد پیرزنانی که به طور مرتب پیاده روی می کنند و فعالیت مداوم دارند، عمر بیشتری خواهند کرد.محققان دانشگاه پیتسبورگ آمریکا این مطالعه را در طول ۱۴ سال و بر روی ۱۷۱ پیرزن که میانگین سنی آنها در ابتدای تحقیق ۷۴ سال بوده است، انجام داده اند.

تأثیر دخانیات بر سرطان دهان
گروه اجتماعی: بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به سرطان دهان، سابقه مصرف دخانیات داشته و خطر ایجاد سرطان در این افراد چهار تا شش برابر سایرین است.
دکتر احمدرضا طلایی پور مدیر گروه رادیولوژی دهان، فک و صورت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر کمیته علمی چهل و پنجمین کنگره سراسری انجمن دندانپزشکی با اعلام این مطلب افزود: سرطان های دهان یکی از شایع ترین سرطان های بدخیم در سراسر جهان و یکی از ده عامل مرگ و میر به شمار می آید.
چهل و پنجمین کنگره علمی سالانه و دوازدهمین کنگره بین المللی انجمن دندانپزشکی ایران از امروز تا ۲۴ تیر ماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می شود.

ابتلای نیمی از معتادان به هپاتیت سی
ایسنا: با بررسی انجام شده بر روی زندانیان معتاد به مواد مخدر در کشور مشخص شد تقریباً ۴۵ درصد زندانیان معتاد مبتلا به ویروس «هپاتیت C» هستند.
دکتر جعفر فره وشی فوق تخصص گوارش و کبد ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: هر چند شیوع هپاتیت C در کشور یک درصد و پایین تر از متوسط آمار جهانی و کشورهایی نظیر عربستان و پاکستان است، اما شیوع هپاتیت C در میان معتادان رو به افزایش و نگران کننده است.

/ 0 نظر / 8 بازدید