ثبت معاملات فاقد کدرهگیری غیر ممکن شد

ثبت معاملات فاقد کد غیر ممکن شد
طبق مصوبه شورای مسکن و با اعمال محدودیت مالیاتی
 

• سازمان امور مالیاتی موظف شد به آن دسته معاملات املاک
    که فاقد کد رهگیری هستند، مفاصاحساب مالیاتی ارائه ندهد و
    دفاتر ثبت اسناد و املاک نیز امکان ثبت معاملات فاقد کد را ندارند
    • با تصویب سامانه جامع ثبت معاملات املاک، بنگاه های مشاور
    املاک موظف به دریافت کد رهگیری و ثبت معامله در سامانه شدند
    • تاکنون ۸۵ درصد از ۶۵ هزار مشاور املاک مجاز در سراسر کشور
    عضو سامانه جامع املاک شده اند
    • رئیس اتحادیه مشاوران املاک: از ابتدای آذرماه تاکنون۴۰ درصد معاملات املاک کشور با دریافت کد رهگیری از سامانه جامع املاک انجام شده است
    • فقط ۱۰ درصد معاملات املاک توسط بنگاه های مشاور قانونی انجام
    می شود و ۹۰ درصد بقیه مربوط به معاملات کلان در بنگاه های فاقد
    پروانه کسب است
    • دولت اگر تمام مساحت کشور را خانه بسازد، اما جلوی فعالیت
    سوداگران را نگیرد، باز هم نمی تواند قیمت ها را کنترل کند
    • تاکنون ۱۷۰۰ بنگاه از مجموع ۶۸۰۰ بنگاه مشاور املاک کد رهگیری
    دریافت کرده اند که برچسب آن در اندازه A3 روی در بنگاه ها نصب می شود

    
    دولت با هدف تقویت سامانه جامع املاک و فراگیر کردن کد رهگیری معاملات مسکن، سازمان امور مالیاتی را موظف کرد به آن دسته از معاملات املاک که فاقد کد رهگیری هستند، مفاصا حساب مالیاتی ارائه ندهد؛ برهمین اساس دفاتر ثبت اسناد و املاک نیز امکان ثبت معاملات فاقد این کد را نخواهند داشت.
    شورای مسکن که سال گذشته با دستور رئیس جمهور و برای ساماندهی بازار مسکن کشور تشکیل شد، اوایل امسال با هدف کنترل تجارت مسکن تصویب کرد سامانه ای جامع برای ثبت معاملات مسکن طراحی شود. با طراحی این سامانه، بنگاه های مشاور املاک دارای پروانه کسب موظف شدند از ابتدای آذر ماه تمام نقل و انتقالات املاک را با دریافت کد رهگیری از این سامانه و ثبت معامله در سامانه انجام دهند.
    با وجود آنکه اعضای شورای مسکن شامل وزرای مسکن، بازرگانی، اطلاعات، دادگستری، کشور، تعاون، معاون مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و نماینده ویژه رئیس جمهور بر اجرای این طرح تاکید داشتند، برخی دستگاه ها از جمله سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از پیوستن دفاتر ثبت اسناد و املاک به این سامانه خودداری می کرد.
    محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران قوه قضائیه چندی قبل در این رابطه گفته بود: این کانون آمادگی دارد در اجرای این طرح با دولت همکاری کند، اما دفاتر اسناد رسمی زیرمجموعه قوه قضائیه هستند و معمولاً در اجرای طرح های ملی و سراسری از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دستور العمل های لازم به این دفاتر ابلاغ می شود، اما تاکنون از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بخشنامه ای درباره الزام به کارگیری کد رهگیری به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ نشده است.
    در همین ارتباط مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک به خبرنگار «ایران» گفت: با توجه به اینکه با گذشت حدود یک ماه از فعال شدن این سامانه، دفاتر ثبت اسناد در این زمینه همکاری لازم را نشان ندادند، شورای مسکن که مصوباتش در حکم مصوبه هیات وزیران است اخیراً تصویب کرد سازمان امور مالیاتی از ارائه مفاصا حساب به آن دسته از معاملاتی که فاقد کد رهگیری هستند، خودداری کنند.
    وی ادامه داد: با این اقدام عملاً دفاتر ثبت اسناد و املاک نیز نمی توانند معاملات فاقد این کد را ثبت کنند.این فعال صنفی اظهارداشت: این مصوبه به زودی با ابلاغ به سازمان امور مالیاتی و ادارات کل این سازمان به اجرا گذاشته خواهد شد.وی با اشاره به این که تاکنون ۸۵ درصد از ۶۵ هزار مشاور املاک مجاز (دارای پروانه کسب) در سراسر کشور عضو سامانه جامع املاک شده اند، گفت: برآورد می شود از ابتدای آذرماه تاکنون ۴۰ درصد معاملات املاک کشور با دریافت کد رهگیری از این سامانه انجام شده باشد.
    90 درصد معاملات دست دلال هاست
    دست اندرکاران و مسئولان بخش مسکن کشور معتقدند بخش عمده نابسامانی این بخش ناشی از فعالیت های سوداگرانه کسانی است که با دریافت تسهیلات بانکی به بهانه فعالیت تولیدی، نقدینگی زیادی را به امید کسب سودهای کلان وارد بازار مسکن می کنند وعمدتاً نیز در کمتر از یک سال، بیش از ۱۰۰ درصد سود عایدشان می شود.
    قلی خسروی در همین ارتباط گفت: تنها ۱۰ درصد معاملات املاک کشور توسط بنگاه های مشاور املاک قانونی (دارای پروانه کسب) انجام می شود و ۹۰ درصد دیگر معاملات که عمدتاً معاملات کلان هستند در دست دلالها، سوداگران و بنگاه های فاقد پروانه کسب است.وی تصریح کرد: این نشان می دهد دولت حتی اگر تمام مساحت کشور را خانه بسازد اما جلوی فعالیت های سوداگرانه در بازار مسکن را نگیرد، باز هم نمی تواند قیمت ها را کنترل کند.
    رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد تمام کلاهبرداری ها در معاملات املاک نیز توسط همین دلال ها صورت می گیرد و به ندرت پیش می آید معامله ای که توسط بنگاه دارای پروانه کسب انجام شده، دچار مشکل باشد.
    او با تاکید بر این که اجرای موفق سامانه جامع املاک و فراگیر شدن کد رهگیری منجر به افزایش امنیت معاملات، جلوگیری از فعالیت های سوداگرانه و کلاهبرداری می شود، از مردم خواست چنانچه قصد انجام معامله اعم از خرید و فروش، رهن، اجاره، مشارکت یا پیش خرید را دارند، به بنگاه هایی مراجعه کنند که دارای پروانه کسب و برچسب ویژه کدرهگیری هستند.
    تاکنون ۱۷۰۰ بنگاه از مجموع ۶۸۰۰ بنگاه مشاور املاک تهران برچسب مخصوص کدرهگیری و طرح ساماندهی املاک را نصب کرده اند. این برچسب ها در اندازه A3 روی در بنگاه ها نصب می شود تا مردم آگاه شوند این بنگاه ها برای انجام معامله ایمن و مجاز هستند.

/ 0 نظر / 15 بازدید