اخبار مسکن مشاورین املاک آریا

تاریخ : یک شنبه 1 آذر 1388

بذل و بخشش زمین های دولتی با چه هدفی؟

دیروز در خبرها آمده بود علی نیکزاد وزیر مسکن تصمیم گرفته به کارمندان دولت در قالب گروه های 3 تا 4 نفره، زمین 99 ساله واگذار کند.

مهندس نیکزاد حدود دو سه هفته پیش تر نیز اعلام کرده بود خبرنگاران و هنرمندان می توانند در گروه های چند نفری به وزارت مسکن مراجعه کنند و زمین 99 ساله دریافت کنند.
مقام ارشد دولت در بخش مسکن، همچنین در جریان سفر به استان های مختلف به محض مواجهه با افرادی که مشکل تامین مسکن دارند و از او طلب کمک می کنند، می گوید با اقوام یا دوستان خود به گروه های 3 نفره تبدیل شوند تا قطعه زمین 150 متر مربعی به صورت رایگان و اجاره 99 ساله به آنها داده شود.
آنچه از دو ماه فعالیت علی نیکزاد وزیر جدید مسکن می توان برداشت کرد، حکم نانوشته ای است که رییس دولت به او داده تا از طریق آن، فقط و فقط بر روی طرح مسکن مهر متمرکز شود و هر طور شده این طرح ملی را به سرانجام برساند.
سفرهای دوبار در هفته ای که نیکزاد انجام می دهد و اختیارات تام وزیر مسکن در جلسات استانداری ها که باعث شده حتی او برای تامین آب و برق زمین های 99 ساله از وزیر نیرو بودجه مخصوص بگیرد همه و همه نشان می دهد فعلا نه انبوه ساز، نه بافت فرسوده و نه هیچ چیز دیگر جز مسکن مهر اولویت دولت نیست.
به نظر می رسد همه ابتکار دولت نهم و متاسفانه دولت دهم در بخش تامین مسکن، به یک موضوع آن هم واگذاری «زمین خام» ختم شده است. سیاست واگذاری زمین های دولتی به مردم اگرچه ممکن است به ظاهر مقدمه ای برای صاحب خانه شدن باشد؛ اما شرایط و موقعیت زمین ها از یک سو و همچنین ناهماهنگی مالی و فکری گروه های دریافت کننده
زمین از سوی دیگر، احتمال اینکه در آینده ای نزدیک کشور را با چالشی بنام «بی ارزشی زمین های دولتی» مواجه کند، افزایش می دهد.
بد نیست قبل از اینکه تصمیمات دیگری برای واگذاری بیشتر زمین های 99 ساله گرفته شود، آماری درباره «حجم هکتاری» کل زمین هایی که دولت در اختیار دارد اعلام شود تا همه بدانند در نهایت چه تعداد خانوار قرار است صاحب این زمین ها شوند.
مهم تر از این، نکاتی است که باید مسوولان درباره تبعات احتمالی و شاید هم قطعی واگذاری بدون حساب و کتاب زمین بدانند. رفتار دو ماهه علی نیکزاد نشان داده بیش از دیگران به توصیه ها توجه می کند.
توصیه اول، باید مشخص شود هدف از بذل و بخشش ها در موضوع زمین های 99 ساله چیست؟ آیا دولت می خواهد با این زمین ها مردم صاحب خانه شوند؟ احتمالا شخص وزیر مسکن از موقعیت برخی زمین های 99 ساله در برخی شهرها که در گذشته واگذار شده رضایت ندارد. پس بهتر است قبل از تعیین تکلیف درباره این موضوع، روند واگذاری متوقف شود. اگر مکانیزم به گونه ای تعریف شود که حتی الامکان در داخل شهرها زمین ها توسط دولت خریداری شده سپس به سازنده های خوش سابقه واگذار شود، احتمال امکان تبدیل آنها به مسکن افزایش خواهد یافت.
توصیه دوم، تا کنون بیش از یک میلیون نفر زمین 99 ساله دریافت کرده اند و هنوز نزدیک به 40هزار واجد شرایط در صف انتظار زمین هستند پس بهتر است تا زمان تصفیه با متقاضیان، تعهد جدیدتری به مردم داده نشود.
توصیه سوم، چرا این تصور وجود دارد که مردم می توانند زمین را به مسکن تبدیل کنند؟ آیا اگر شرکت های خودروساز به جای تحویل خودرو، بیش از 1000 قطعه به مردم بدهند، مردم می توانند آنها را به مکانیکی برده و سفارش ساخت یک خودرو را بدهند؟! زمین وقتی با ارزش است که دارندگان آن بلد باشند چگونه بر روی آن کار کنند. به نظر می رسد روال واگذاری زمین به مردم عادی بدون کنترل آنها نسبت به ساخت وساز، می تواند چالش جدیدتری را در آینده به وجود آورد.
توصیه چهارم، بهترین شیوه بهره برداری مطلوب از زمین های 99 ساله، این است که وزارت مسکن سازمان های مسکن استان ها را مامور کند در قالب تفاهم نامه ای با انبوه سازان بزرگ، این زمین ها را در عرض دوسال به مجتمع های بزرگ مسکونی تبدیل کند. شیوه ای که درحال حاضر در مقیاس خیلی خیلی کوچک در حال انجام است.

منبع : دنیای اقتصاد

/ 0 نظر / 6 بازدید