وضعیت بازار مسکن

رئیس کل سازمان امور مالیاتی خبر داد؛ کارت هوشمند مالیاتی سال آینده فعال می شودرئیس کل سازمان امور مالیاتی خبر داد: سقف معافیت مالیاتی تمام حقوق بگیران از 245 هزار تومان در سال 87 به 416 هزار و 800 تومان در سال 88 افزایش یافت.
به گزارش مهر، علی اکبر عرب مازار در جمع خبرنگاران از تحقق 110 درصد درآمدهای مالیاتی نسبت به رقم مصوبه بودجه ای خبر داد و اعلام کرد: بر اساس جدیدترین آمار، از ابتدای سال جاری تا 20 اسفند ماه جاری، کل درآمدهای مالیاتی دولت به 178 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به رقم مصوبه بودجه ای 110 درصد افزایش نشان می دهد.
وی با بیان اینکه وصول درآمدهای مالیاتی در سال جاری نسبت به سال 86 معادل 28 درصد افزایش یافته است، افزود: از کل درآمدهای مالیاتی در این مدت، 164 هزار میلیارد تومان به درآمدهای مالیاتی مستقیم دولت مربوط می شود.
عرب مازار تصریح کرد: دولت از محل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده حدود 4 هزار میلیارد ریال در سال جاری درآمد داشته است.
وی پیش بینی درآمد حدود 17 هزار میلیارد ریالی حاصل از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال آینده را مورد اشاره قرار داد و گفت: تداوم استقرار نظام مالیات بر ارزش افزوده در دستور کار سال 88 این سازمان قرار دارد.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی همچنین از فعال شدن کارت هوشمند مالیاتی در سال 88 خبر داد و گفت: با فعال شدن این کارت هوشمند، بسیاری از مشکلات مودیان مالیات حل خواهد شد.
وی در پاسخ به پرسش «مهر» مبنی بر چگونگی وصول 300 هزار میلیارد ریال درآمد مالیاتی پیش بینی شده در بودجه 88 و انتقاد بخش خصوصی با محوریت رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از این موضوع، اظهار داشت: این اعداد و ارقام نتیجه نشستهای متعدد کارشناسی است و به عقیده سازمان امور مالیاتی، این اعداد خارج از حدود و غیرقابل تحقق نیست.
عرب مازار درباره تشکیل کارگروه تعیین شیوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده از واردات سوخت نیز گفت: این کارگروه از بهمن ماه سال جاری تشکیل شده و جمع بندی نهایی نیز در این باره صورت گرفته است.
* مقابله با جعل کد اقتصادی
وی با اشاره با بحث کد فروشی در گذشته گفت: این موضوع یکی از دغدغه های سازمان امور مالیاتی بود. بر همین اساس، در احیای دوباره کد اقتصادی تدابیر خاصی اتخاذ شده است که این موضوع به حداقل برسد.
عرب مازار گفت: از مرداد ماه سال جاری که دوباره کد اقتصادی احیا شده است، تاکنون تنها یکی یا دو مورد در خصوص جعل کدها گزارش شده که نکته قابل توجه شناسایی این موضوع توسط سیستم بوده است.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی معتقد است با فعال شدن کارت هوشمند مالیاتی در سال آینده، موضوع جعل کدها هم به حداقل ممکن برسد.
* سقف معافیت مالیاتی در سال آینده
رئیس کل سازمان امور مالیاتی در ادامه گفت: سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران از 245 هزار تومان در سال 87 به 416 هزار و 800 تومان در سال 88 افزایش یافت. بر همین اساس، رشد 70 درصدی معافیتها در سال 88 را در این بخش خواهد داشت.
وی درباره استرداد مابه التفاوت معافیت مالیاتی حقوق بگیران نیز اظهار داشت: بر اساس بخشنامه سازمان امور مالیاتی، ذی حسابان و مدیران مالی سازمانها، شرکتها و مؤسسه های دولتی و خصوصی می توانند مبلغ مورد نظر را در پرداخت مالیاتهای بعدی اعمال کنند.

  

قدس وضعیت بازار مسکن را در سال آینده بررسی می کند؛ راکد و آرام، ولی خطرناکگروه اقتصادی- زهرا شیدوش: بازار مسکن کشور در سال آینده با دو تصویر کلی قابل ارزیابی است؛ یکی آنکه با تجمیع و تراکمتقاضاهای بی پاسخ در سال 87 «آتش زیر خاکستری» باشد که حوادثی از نوع سال 85 و 86 را تداعی نماید و یا اینکه با تحقق بزرگترین آرزوی دولت در این حوزه؛ یعنی مسکن مهر و انحراف تقاضاهای واقعی و حقیقی بدان سو این آتشفشان همچنان خاموش بماند.
ورود به نیمه دوم سال 87 مصادف شد با تکمیل سومین دوره رونق و رکود در بازار مسکن، با ردیابی سه دوره پیشین که از سال 71 تا نیمه دوم سال 87 در این بازار شکل گرفته، فضای تلفیق شده ای از رکود نسبی و آرامش سلبی در این حوزه برای فعالان بازار و مردم برای حداقل سال آینده ترسیم گردیده، اما آیا این موضوع برای ترسیم چشم انداز سالهای بعد نیز کافی است؟
به نظر می رسد، همه معمای بازار مسکن کشور آنچه گفته شد، نیست و پیگیری و کالبد شکافی روند حرکتی قیمت مسکن در سالهای اخیر و شکل گیری بحران سال 85 و 86 می تواند مانع از تکرار آن شود.
در سال 86 که انتظار افزایش قیمتها در بازار مسکن وجود داشت، همه قوای دولت به گونه ای سرگرم پروژه ملی مسکن مهر شد که حتی اعلام گردید یک و نیم میلیون واحد مسکونی در این سال ساخته خواهد شد. این هدف گذاری رؤیایی و غیرواقعی باعث شد در ماه های پایانی سال به دلیل عدم حصول وعده های داده شده شاهد اوج گیری غیر قابل تصور قیمت مسکن باشیم. این در حالی است که آمارهای بانک مرکزی حکایت از آن داشت که سال 86 نه تنها سال رؤیایی از بابت ساخت مسکن نشد، بلکه با دستیابی به شاخص تولید 450 هزار واحد مسکونی نسبت به سال پیش خود نیز رکورد کمتری برجای گذاشت.
بررسی منحنی رشد قیمت مسکن در 17 سال گذشته نشان از آن دارد که همواره عوامل تحریک کننده بازار با برخی تصمیم گیریهای موضعی و سیاستهای غیرکارشناسی ناگهانی فعال شده اند که در بازار با ثبات سالیانه(رشد کمتر از 18 درصد مانند سالهای 72 و 78 ) و طوفانی- جهشی(با رشد بالای 60 درصد مانند سالهای 86 - 85 - 74 ) را پیش روی فعالان بازار و مردم قرار داده اند و چنین است که سیاستهای غیرپیوسته و «آزمون- خطایی» از سر یکی از بازارهای مهم تأمین کننده امنیت روانی مردم دست برنمی دارد و به طور پیوسته بر پریشانی های این جماعت منتظر تصمیم سازان دولتی می افزاید.
این در حالی است که توجه و تمرکز دولت بر انجام کاری بزرگ توسط تعاونی های مسکن بدون در نظر گرفتن ظرفیتهای در اختیار، موجب آن شد که بخش عمده ای از پتانسیل ساختمان سازی کشور در بخش خصوصی در قالب «انبوه سازی» معطل بماند و زمینهای واگذار شده 99 ساله نیز چشم انتظار «پیمانکاران توانمند» روزها را از پی هم بگذرانند و صاحبان آنها نیز در غباری از مه به آرزوی خانه دار شدن خویش رنگ واقعیت ببخشند.
جواد خوانساری، عضو هیأت مدیره انجمنهای ساختمانی درباره پیش بینی وضعیت مسکن در سال آینده می گوید: وضعیت مسکن در سال آینده به وضعیت اقتصاد کشور در سال آینده بستگی خواهد داشت؛ اگر گردش اقتصاد خوبی بر کشور حاکم باشد، بازار مسکن نیز هیجان لازم خود را به دست خواهد آورد. البته هر چند سال یک بار در کشور شاهد کسادی و رکود در این بازار بوده ایم، اما باید این بار توجه داشته باشیم که متقاضیان زیادی منتظر مشخص شدن وضعیت بازار هستند تا به خرید اقدام کنند.
وی در مورد وضعیت قیمت در حوزه مسکن می افزاید: قیمتها و افزایش آن در این حوزه به تورم سالیانه، تصمیم مجلس در مورد دستمزد کارگران در سال آینده و حذف یارانه های انرژی بستگی دارد که اگر افزایش تورم و دستمزد و حدف یارانه انرژی را در سال آینده داشته باشیم، قطعاً قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت.
وی در مورد تأثیرگذاری مسکن مهر در بازار مسکن کشور اظهار می دارد: واگذاری مسکن مهر تا حدودی عده ای از مردم را به خود مشغول کرده است، اما تا جایی که می دانم تاکنون نتیجه مطلوبی نداشته است و به تولید و بهره برداری نرسیده است.
«مظفر آقاگلی» کارشناس مسکن در مورد وضعیت بازار مسکن در سال آینده می گوید: وضعیت این بازار بستگی به رفتار دولت دارد؛ یعنی اگر دولت بپذیرد که در این حوزه مشکل وجود دارد و برای رفع آن مشکل چاره جویی و برنامه ریزی کند، بازار مسکن دچار تحرک خواهد شد، اما اگر دولت وجود مشکل را نپذیرد، در واقع به نوعی صورت مسأله را پاک کرده است.
وی می افزاید: بخش مسکن در کشور ما دارای یک منحنی پله ای است؛ یعنی یک مدت رکود بعد جهش، به طور مثال اگر در چهار سال گذشته میانگین نرخ تورم را 25 درصد در نظر بگیرید، این نرخ در مورد بخش مسکن سالیانه انجام نشده، بلکه به یکباره و درحدود 75 درصد انجام شده، به این ترتیب جو روانی و بازار را دچار ناامنی کرده است. دولت نیز در این میان با ضرب و زور مانند عدم تزریق نقدینگی، واگذاری مسکن مهر، واگذاری زمینهای 99 ساله و... به یکباره تصمیم می گیرد که جلوی این موضوع را بگیرد. اما غافل از این موضوع است که اقتصاد یک پازل است رکود در یکی از بخشهای مهم و کلیدی آن مانند مسکن باعث رکود در سایر بخش ها خواهد شد.
وی ادامه می دهد: به نظر می رسد، این کار دولت که بین رکود و تورم می خواهد تورم را انتخاب کند، کار درستی باشد.
وی در مورد پیامدهای متراکم شدن تقاضا در بخش مسکن تصریح می کند: با توجه به اینکه در سال جاری شاهد کاهش بیش از 70 درصد صدور پروانه ساخت در تهران هستیم، بنابراین می توانیم بگوییم که با رکود ساخت مواجه بودیم که این رکود باعث متراکم شدن تقاضا در بازار می شود و اگر این تقاضاها وارد بازار شد؛ چون ساخت و ساز به تناسب انجام نشده است و در حقیقت عرضه کم می باشد و اولین تأثیر آن بر روی قیمتها و افزایش آن خواهد بود.
وی در مورد تأثیر مسکن مهر بر وضعیت بازار مسکن در کشور خاطر نشان می کند: از لحاظ روانی مسکن مهر تأثیر خوبی داشته است و تاکنون نیز توانسته است حدود 800 هزار متقاضی را جذب کند، اما اینکه این تعداد بخش واقعی متقاضیان مسکن را تشکیل دهند، جای سؤال دارد. درصورت پاسخگو نبودن مسکن مهر نیز پیش بینی افزایش قیمت در این حوزه دور از انتظار نخواهد بود.
وی تأکید می کند: به حرف اول خودم؛ یعنی اعتقاد دولت به وجود مشکل در این حوزه برمی گردم. البته بدنه کارشناسی در دولت به این موضوع اعتقاد دارند، اما بدنه مدیریتی که تصمیم گیرنده اند باید به این نکته توجه کنند و برای رفع معضل مسکن تصمیم اساسی بگیرند و گرنه رکود در بخش مسکن به نفع اقتصاد کشور و متقاضیان نخواهد بود.

  

بازار ایران آماج ورود کالاهای خارجی ؛ هفت سین چینی در آینده نزدیک!اگر از شما بپرسند وقتی قصد خرید دارید، نام کشور سازنده یا شرکت تولیدکننده آن کالا چقدر روی شما تأثیر می گذارد، چه پاسخیمی دهید؟ وقتی به پشت یک کالا نگاه کرده و با علامت ساخت فلان کشور رو به رو می شوید، چه احساسی به شما دست می دهد؟ آیا وقتی کالایی را می خرید، ناخواسته با بخشی از فرهنگ کشور سازنده آن کالا آشنا نمی شوید؟
به گزارش ایسنا، امروز دیگر بر همگان ثابت شده است که تولید صادراتی برای کشورها فقط منافع اقتصادی به همراه ندارد، بلکه حتی از منافع اقتصادی مهمتر، منافع فرهنگی تولید صادراتی کشورهاست.
اگرچه منافع تولید صادراتی از ابعادی مانند جنبه فرهنگی تقریباً غیرقابل اندازه گیری و محاسبه هستند، اما حتی کارشناسان اقتصادی نیز به منافع فرهنگی تولید صادراتی اذعان دارند.
اگر چینی ها در دنیا به سختکوشی و قناعت شهره شده اند، به دلیل بالا بودن حجم تولید و صادرات این کشور و در عین حال ارزان بودن کالاهای تولیدی توسط مردم این کشور است. در همین حال و از سوی دیگر همین مردم چین در دنیا به ویژه در سالهای اخیر به تقلب و استفاده از شیوه های نادرست رقابت در بازار مانند دامپینگ معروف شده اند که این اتهام نیز به دلیل ویژگیهای مربوط به تولیدات همین کشور است.
* جاچاقویی عجیب و غریب!
اگر در این روزهای پایانی سال سری به بازارهای شلوغ و پر رفت و آمد شهر خود بزنید، می توانید با انواع و اقسام اجناس و کالاهای وارداتی رنگارنگ مواجه شوید که در بین آنها کالاهایی به چشم می خورند که حضور آنها در بازار و کشور ما جای سؤال و تأمل دارد.
نمونه یکی از اجناسی که چند روز پیش در گذر از یکی از نواحی شلوغ تهران جلب توجه می کرد، مربوط به یک نوع جاچاقویی عجیب و غریب بود. این جاچاقویی ساخت چین می تواند تأثیرات منفی زیادی به ویژه روی ذهن کودکان و افراد کم سن و سال داشته باشد. دقیقاً نمی توان گفت که آیا سازنده این کالا از فرو کردن این تعداد چاقو به بدن ماکت انسان نما و ساخت چنین جاچاقویی هدف خاصی را دنبال می کرده یا فقط به دنبال تنوع بوده است؟! اما آیا نمی توان گفت که حضور چنین کالاهایی در منازل خانواده های ایرانی می تواند باعث ترویج روحیه خشونت شود؟
* عروسک سیگار به دهان!
اما موضوع به همین جا ختم نمی شود. چند خیابان آن طرف تر عروسکی در حال سیگار کشیدن است! به نظر می رسد با وجود همه تلاشهای انجام شده در کشور برای مبارزه با معضل دخانیات، هنوز در مسایل خیلی ساده مانند عروسک سیگار به دهان دچار مشکل هستیم. اینجا هم دقیقاً معلوم نیست که آیا این عروسک به صورت رسمی وارد کشور شده است یا قاچاق؟
اگر قاچاق وارد کشور شده است که جای بحثی در آن نیست. هرچند معضل قاچاق همواره جای سؤال و اما و اگر داشته، اما اگر این عروسک به صورت رسمی وارد شده است، باید پرسید با کدام مجوز فرهنگی؟
در این مورد نیز مسؤولان فرهنگی کشور به ویژه مسؤولان شورای نظارت بر اسباب بازی می توانند پاسخگو باشند.
ممکن است با سیاحت بیشتر در بازار این روزهای شلوغ تهران با موارد جالب تری نیز مواجه شویم.
* هفت سین چینی در آینده نزدیک!
با توجه به اینکه تاکنون چینی ها در مورد تعداد زیادی از کالاهای مذهبی مانند جانماز، تسبیح، چادر، مقنعه، صلوات شمار، ادوات مربوط به عزاداریها مانند طبل، دهل و سنج و حتی آیة الکرسی و متون و ادعیه اسلامی حکاکی شده روی سنگ، شیشه و سرامیک دست به کار شده اند، چندان بعید نیست که اگر برای آنها توجیه اقتصادی داشته باشد، اقدام به ساخت هفت سین ایرانی هم کنند.

  

بانک مرکزی: بانکهای متخلف جریمه می شوندبانک مرکزی اعلام کرد: هرگونه نارسایی و کوتاهی بانکهای دولتی و خصوصی در عرضه خدمات بانکداری الکترونیک و قطع شبکه بانکها با مرکز شتاب علاوه بر جریمه نقدی، انتشار عمومی نام بانکهای متخلف را نیز در پی خواهد داشت.
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، بانک مرکزی با تأکید بر اینکه همه بانکها موظفند شعب کشیک تعطیلات نوروز خود را اعلام و شماره میز امداد خود را بر روی همه خودپردازها نصب کنند.
بانک مرکزی همچنین شماره های تلفن این بانک را برای طرح هر گونه شکایات درباره عملکرد بانکها و خودپردازها به این شرح اعلام کرد: 02129954757 - 02129954768 - 02129954769 - 02129954779
مدیر اداره نظامهای پرداخت بانک مرکزی هم اعلام کرد: بانکها به علت نارسایی در عملکرد خودپردازها بیش از 20 میلیارد ریال جریمه شده اند وعلاوه بر این کارنامه عملکرد آنها به اطلاع عموم خواهد رسید.

  

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: خانه تا یک سال و نیم آینده گران نمی شوداجرای طرح کد رهگیری علاوه بر ارزان شدن خانه باعث شده که میزان تخلفات کاهش یابد.
مصطفی قلی خسروی- رئیس اتحادیه مشاوران املاک- در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: طی روزهای گذشته چند استان کشور برای استفاده از کد رهگیری آموزش دیدند که البته این افراد پیشنهادهایی داشتند که باید در کمیسیون کشوری کد رهگیری بررسی شود.
وی با اشاره به اینکه طرح کد رهگیری یک طرح ملی است، تصریح کرد: در حال حاضر 65 هزار مشاور املاک در سراسر کشور با سامانه کد رهگیری هماهنگ شدند و دستوری صادر شده مبنی بر اینکه در کل کشور از انجام هر گونه معامله بدون کد رهگیری جلوگیری شود.
به گفته او، کد رهگیری بر اساس پروانه کسب صادر می شود و امکان فروش آن وجود ندارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره طرح مالیات بر معاملات مکرر گفت: وزارت اقتصاد و دارایی دارای سامانه اطلاعاتی قوی است بنابراین کسی نمی تواند از عمل به این طرح سر باز زند.
وی درباره قیمت مسکن اظهار کرد: به دلیل اجرای این طرح ملی تا یک سال و نیم آینده قیمتها دچار افزایش نمی شوند.

  

وزیر بازرگانی: برای واگذاری نظارت به بازرسان انجمن های صنفی آماده ایموزیر بازرگانی تأسیس بانک اصناف و خرید بخشی از سهام بانک صادرات را توسط اصناف، راه حلی راهبردی برای رفع ریشه ای مشکلات اعتباری این بخش عنوان کرد.
سید مسعود میرکاظمی در جمع رؤسای مجامع صنفی استان کردستان ریشه تمام مشکلات این بخش را در اختیار نداشتن سرمایه های در خدمت اصناف برشمرد و گفت: با ایجاد بانک اصناف در شورای اصناف کشور و مجامع صنفی استانها این مشکل رفع می شود.
وی افزود: اصناف قدرت مالی فوق العاده ای دارند، اما به دلیل پراکندگی سرمایه آنها در دیگر بانکها، توان بهره مندی منسجم از سرمایه های خود را ندارند که ایجاد بانک اصناف این مشکلات اساسی را رفع خواهد کرد.
میرکاظمی تصریح کرد: اغلب مجامع صنفی کشور از عدم همکاری بانکها در ندادن تسهیلات ویژه به اتحادیه ها گله مند هستند که با ایجاد بانک اصناف این مشکلات رفع و شاید هم معکوس خواهد شد.
وی ساماندهی صنوف و فروشگاههای بزرگ و کوچک را در سراسر کشور اقدامی ارزنده در کاهش قیمتهای حاشیه ای کالا خواند و افزود: مجامع صنفی باید بنا به اختیارات قانونی خود در این بخش تلاش بیشتری داشته باشند.
میرکاظمی تشکیل خوشه های صادراتی را در مجامع صنفی امری مهم خواند و افزود: صنوف تولیدکننده باید در عرصه صادرات نیز حضور پررنگی داشته باشند.
وزیر بازرگانی در این جلسه از آمادگی وزارتخانه خود برای واگذاری امر نظارت بر بازار به بازرسان انجمنهای صنفی خبر داد و افزود: در صورت آمادگی شورای اصناف کشور و مجامع امور صنفی استانها، این امر بزودی محقق خواهد شد.

  

مرکز پژوهشها اعلام کرد؛ انقباض 77 درصدی بودجه عمرانی بخش صنعت در سال آیندهمرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، اعتبارات عمرانی بخش صنعت و معدن در لایحه بودجه سال 88 را بررسی کرد.
به گزارش فارس، دفتر مطالعات انرژی صنعت و معدن مرکز پژوهشهای مجلس در بررسی اعتبارات عمرانی بخش صنعت و معدن اعلام کرد: دولت در لایحه بودجه سال 1388 بودجه عمرانی فصل صنعت و معدن را معادل 6 هزار و 104 میلیارد و 385 میلیون ریال در نظر گرفته که این امر به مفهوم انقباض حدود 77 درصدی نسبت به برآورد قانون بودجه سال جاری برای سال 88 است. بر اساس این گزارش، در صورتی که کاهش بودجه با رویکرد اولویت بندی طرحها و به پایان رساندن هر چه سریعتر طرحها با پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصد یا طرحهای مهم انجام شود، موجب کاهش حجم طرحهای نیمه تمام و به ثمر نشستن برخی طرحهای مهم خواهد شد، اما اگر رویکرد اتخاذ شده کاهش حجم بودجه همه طرحها و بدون اولویت بندی طرحهای مهم یا با پیشرفت فیزیکی بالا باشد (که این رویکرد در لایحه بودجه مشاهده می شود) پیامد اصلی این حرکت دولت، به اتمام نرسیدن طرحها و افزایش تعداد طرحهای نیمه تمام و افزایش هزینه سربار اجرای طرحها و زیان ناشی از بهره برداری به موقع آنها خواهد بود.

  

گرانفروشی بلیت به بهانه چارتر ممنوع شدسازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اطلاعیه ای اعلام کرد: در روزهای پایانی سال 87 و در آستانه آغاز سفرهای نوروزی، رعایت قیمتهای مصوب در پروازهای چارتر الزامی است.
به گزارش مهر، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در روزهای پایانی سال و آغاز مسافرتهای نوروزی هموطنان در سراسر کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد: به استناد بند ( 5 ) ماده ( 3 ) دستورالعمل اجرایی پروازهای چارتر، بهای هر ساعت صندلی پرواز در پروازهای داخلی عیناً قیمت مصوب و اعلام شده از سوی شورای عالی هواپیمایی کشوری بوده و رعایت آن حتی در صورت فروش به صورت تک صندلی نیز الزامی است. این در حالی است که در صورت عدم رعایت نرخهای مصوب سازمان هواپیمایی کشوری به استناد دستورالعملهای ابلاغی و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر اساس ماده ( 2 ) قانون تعزیرات حکومتی با متخلفان برخورد قانونی خواهند داشت.

  

بازار طلا از سکه افتادنایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران از ادامه رکود بازار طلا خبر داد.محمد کشتی آرای در گفتگو با ایسنا، با اشاره به رکود بازار داخلی اظهار کرد: کمبود نقدینگی باعث شده است که داد و ستد در بازار اندک باشد و بازار داخلی در شب عید رونق کمی را تجربه کند.او ادامه داد: رکود شب عید امسال در بازار کم سابقه است و این باعث می شود که تفاوت قیمت سکه طرح جدید و قدیم به کمترین میزان خود یعنی 2 هزار تومان برسد، این در حالی است که دو ماه پیش این تفاوت به 30 هزار تومان می رسید و این موضوع نشان دهنده کاهش شدید تقاضاست. بازار داخلی طلا در روزهایی وضعیت رکود را تجربه می کند که در بازارهای جهانی هم اتفاق خاصی نمی افتد و قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهان 923 دلار است.بر همین اساس و در بازار داخلی سکه بهار آزادی طرح قدیم 218 هزار تومان و طرح جدید 216 هزار تومان ارزش دارد.نیم سکه بهار آزادی 114 هزار تومان و ربع سکه 57 هزار تومان است. هر گرم طلای 18 عیار هم 21 هزار و 930 تومان است.

  

آغاز بازرسی های نوروزی جایگاه های بنزین از امروزمعاون وزیر نفت، از آغاز بازرسی های جایگاه های بنزین به منظور فراهم آوردن شرایط مطلوبی برای عرضه مطمئن سوخت به مردم در ایام نوروز خبر داد.
«سید نورالدین شهنازی زاده» در گفتگو با برنا، با بیان اینکه از ابتدای بهمن تا 28 اسفند ماه، طی دو مرحله گروه های نظارت و بازرسی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به جایگاه های سراسر کشور اعزام شده اند، گفت: در این ارتباط سعی داریم تا با مراجعه به جایگاه های بنزین و گازوئیل کمبودهای موجود را برطرف کرده و تمهیدات لازم را برای تأمین مطمئن سوخت نوروزی مردم ایجاد کنیم.مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از پیش بینی 30 درصدی مصرف بنزین در ایام نوروز خبر داد و گفت: بر اساس پیش بینی های انجام شده به نظر می رسد در ایام نوروز متوسط مصرف بنزین سراسر کشور به روزانه 80 میلیون لیتر افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه هم اکنون در کارتهای هوشمند سوخت خودروها حدود یک میلیارد و 400 میلیون لیتر بنزین ذخیره سازی شده است، اظهار کرد: از سوی دیگر با تعیین سهمیه مناسب ماهیانه به میزان 120 لیتر، نباید مشکلی برای مردم در تأمین بنزین مورد نیاز خود وجود داشته باشد.

  

رئیس کل بانک مرکزی: نرخ سود بانکی امروز تعیین می شودرئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش نرخ تورم در چند ماه گذشته پیش بینی کرد این رقم تا پایان اسفند به کمتر از 20 درصد برسد.
محمود بهمنی در گفتگو با فارس در خصوص علل عدم تشکیل شورای پول و اعتبار، اظهار داشت: بانک مرکزی انتظار داشت این مصوبه توسط مجلس اصلاح شود ولی تاکنون اصلاحیه ای در این رابطه صادر نشده است.
وی افزود: یک بحث حقوقی در مصوبه مجلس مطرح بود که گفته بود «کمیسیون اقتصادی دولت کمافی السابق» فعالیت خود را ادامه دهد در حالی که باید قید می شد «شورای پول و اعتبار کمافی السابق» کار خود را ادامه دهد.
رئیس کل بانک مرکزی وجود این بحث حقوقی را سبب به تأخیر افتادن تشکیل شورای پول و اعتبار دانست و بیان کرد: این بحث حقوقی باید اصلاح شود و بانک مرکزی نیز این موضوع را به هیأت دولت و کمیسیون اقتصادی ارایه داده که آنها باید تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.
وی ادامه داد: در حال حاضر فعالیتهای مربوطه در کمیسیون اقتصادی هیأت دولت در حال بررسی است و تصمیم گیریها در خصوص تشکیل شورای پول و اعتبار در حال انجام است و با حل شدن آن بحث حقوقی شورای پول و اعتبار نیز تشکیل خواهد شد.
* نرخ تورم به کمتر از 20 درصد کاهش می یابد
بهمنی در خصوص نرخ تورم سال 87 ، به وعده سابق خود مبنی بر کاهش نرخ تورم به 23 درصد اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین آمار منتشره از سوی بانک مرکزی نرخ تورم در بهمن ماه کاهش یافته و پیش بینی ها نشان می دهد این نرخ تا پایان اسفند با وجود افزایش نقدینگی به کمتر از 20 درصد برسد.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تمهیدات انجام شده برای فعالیت بانکها در ایام نوروز

/ 1 نظر / 53 بازدید
مسعود

قابل توجه مشاورین املاک شما می توانید به صورت رایگان فایل های املاک خود را در سایت آریا مسکن به تبلیغ بگذارید تا مشتریان مستقیما با خود شما تماس بگیرند. www.ariyamaskan.com