در مورد نوزادان تازه متولد شده.

 آپلود عکس

ساعت از ۲ نیمه شب گذشته است، شب اول بعد از مرخص شدن از بیمارستان است و کوچولوی شما مدام گریه می کند. شما هم کلافه شده اید. گرسنه است؟ جایش را خیس کرده یا خسته است؟ شما تمام کتاب های مربوط به نگهداری نوزاد را خوانده بودید و فکر می کردید آمادگی لازم برای نگهداری از نوزاد را دارید اما باید بدانید که هیچ چیز نمی تواند شما را کاملاً برای این کار دیوانه کننده ولی جذاب، آماده کند.بسیاری از والدین درباره نگهداری از نوزادشان سؤالات فراوانی بخصوص در چند روز اول تولد نوزاد دارند. در اینجا ۱۰ پرسشی را که بیشترین موارد سؤال برانگیز برای والدین است، بررسی می کنیم.
    * چرا باید به نوزادم شیر بدهم؟ آیا این کار به او صدمه نمی زند؟
    شیردادن به نوزاد بهترین کار است. شیر مادر موجب می شود تا بدن نوزاد در مواجهه با باکتری ها و ویروس ها مصون بماند. علاوه بر آن، هضم آن برای نوزاد بسیار راحت تر است، احتیاج به زمان برای آماده شدن ندارد و بسیار کم هزینه است.
    منفعت های شیردادن به نوزاد در بلندمدت نمود پیدا می کند. مطالعات محققان نشان می دهد کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، در مقایسه با سایر نوزادان با مشکلات شنوایی، تنفسی و گوارشی کمتری مواجه می شوند. آنها همچنین در معرض خطر کمتری برای ابتلابه بیماری های خاص نوزادان قرار دارند.
    علاوه بر این، احتمال ابتلابه سرطان در مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند، بسیار کمتر است و شیردهی به آنها کمک می کند تا سریع تر به شرایط قبل از دوران بارداری برگردند.
    اگر هنگام یک بار شیردهی، احساس درد کردید، عوض کردن سینه می تواند کمک کند اما اگر هنگام دوره شیردهی سوزش یا درد شدیدی در سینه تان احساس کردید، حتماً به دکتر خود مراجعه کنید. چون ممکن است بیماری عفونی داشته باشید که نیاز به درمان دارد.
    بیشتر شیر درون سینه در همان ۵ تا ۱۰ دقیقه اول خارج می شود؛ پس بهتر است بعد از گذشت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، نوزاد را از سینه تان بگیرید. مکیدن طولانی سینه می تواند به خشک شدن سینه و آسیب دیدن آن منجر شود.
    * چه نوع شیرخشکی برای نوزادم بهتر است؟
    اگر نمی توانید به نوزادتان شیر بدهید، شیرخشک هایی وجود دارند که از مواد مغذی لازم برای رشد نوزاد برخوردارند. اما یادتان باشد استفاده از شیرخشکی را در اولویت انتخاب قرار دهید که آهن زیاد داشته باشد؛ چون برای خون و رشد مغز مفید است.
    DHA و ARA اسیدهای پرچربی هستند که تأثیر زیادی در رشد و تکامل نوزاد دارند و نوزادتان آنها را در طول دوران بارداری و شیردهی از شما دریافت می کند. اگرچه نوزاد DHA و ARA را از مواد مغذی داخل شیر خشک تأمین می کند، اما برخی شیرخشک ها امروزی این دو نوع اسید پرچرب را در اندازه های مشابه با شیر مادر در داخل خود دارند. بهتر است در رابطه با انتخاب نوع شیر خشک با پزشک صحبت کنید.
    * چگونه تشخیص دهم نوزادم گرسنه است؟ چگونه بفهمم به مقدار کافی غذا خورده است؟
    در دو هفته اول تولد، نوزاد باید روزانه ۸ تا ۱۲ بار و هربار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از شیر مادر تغذیه کند. اما برای نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند، ۶ تا ۱۰ بار در روز کافی است. حتماً لازم نیست تا نوزاد گریه کند تا به او شیر بدهید. در واقع، گریه کردن نوزاد آخرین تلاش او برای نشان دادن گرسنگی اش است و چنانچه مادر و نوزاد هر دو کلافه باشند، در آن صورت شیردهی بسیار سخت می شود.
    برای پی بردن به گرسنگی نوزادتان به دنبال نشانه های دیگری باشید؛ مانند از خواب بلند شدن، به دهان گرفتن مشت دست، سربرگرداندن هنگام نوازش گونه اش، یا بیرون آوردن زبان. بهتر است در چند روز اول بعد از تولد هر ۲ تا ۴ ساعت به نوزاد شیر بدهید، حتی اگر مجبور شوید او را از خواب بیدار کنید.
    اگر می خواهید بدانید نوزادتان به اندازه کافی شیر خورده است، ترجیحاً به میزان ادرار یا مدفوع او دقت کنید. در دو روز اول ، نوزاد شاید فقط یک یا دو بار پوشک خود را کمی خیس یا کثیف کند. اما در روزهای بعد، او باید حداقل ۳ بار پوشک اش را خیس یا کثیف کند. برای هفته های بعد، نوزاد باید به طور طبیعی روزانه حداقل ۶ بار پوشک خود را خیس و ۳ بار کثیف کند. (اگرچه آنها اغلب بعد از هربار شیردهی، پوشک خود را کثیف می کنند.) در غیر این صورت، نوزادتان را نزد دکتر اطفال ببرید. فراموش نکنید در بسیاری مواقع نوزاد ادرار و مدفوع را همزمان دارد.
    * چگونه باید بدانم بالاآوردن نوزادم بعد از شیردهی طبیعی یا نگران کننده است؟
    همه نوزادان معمولاً بعد از هر بار شیردهی بالامی آورند. این به دو دلیل انجام می شود:
    شیرخوردن زیاد و جریان برگشت شیر (Reflux) . جریان برگشت به این دلیل اتفاق می افتد که دریچه انتهایی مری که به معده وصل می شود ضعیف یا نرم است؛ همین موجب می شود تا غذا به آسانی به بالابرگردد. اما این دریچه با رشد کودک سفت می شود و «جریان برگشت» نیز با رسیدن نوزاد به سن یک سالگی برطرف می شود.
    مادامی که نوزاد وزن اضافه می کند و بالاآوردن شیر نیز او را آزاد نمی دهد، نیازی به درمان از سوی پزشک نیست. برای کمک به نوزاد بهتر است میزان شیردهی را کم و دفعات آن را زیاد کنید. علاوه برآن، بعد از هربار شیردهی نوزاد را ۱۵ تا ۲۰دقیقه به حالت ایستاده نگه دارید. اما چنانچه شیر بالاآمده نوزاد همراه با خون یا به رنگ سبز باشد، یا تعداد دفعات آن را زیاد و یا با شدت تشخیص دادید و یا اگر نوزاد شیر بالاآمده را از دهان پرتاب کند و همین طور اگر شکم او را متورم احساس کردید، لازم است او را به دکتر اطفال نشان دهید.
    * اگر رنگ پوست نوزادم زرد باشد، آیا باید احتمال بدهم او یرقان دارد؟
    بله. نوزاد زمانی به یرقان مبتلامی شودکه میزان رنگدانه خون او بیشتر از حد طبیعی باشد. رنگدانه با فروپاشی سلول های قرمز خون به وجود می آید. با این حال ، این بیماری در میان نوزادان، اغلب طبیعی است. هرچه نوزاد بیشتر شیر بخورد و ادرار یامدفوع داشته باشد، رنگدانه بیشتری از بدن او خارج می شود و زردی پوست بدن او نیز به تدریج از بین می رود. اگر پوست بدن نوزاد شما به زردی متمایل شد، باید او را نزد پزشک ببرید تا میزان رنگدانه بدن او را با یک آزمایش خون ساده کنترل کند.
    *چگونه تشخیص دهم نوزادم به وزن کافی رسیده است؟
    نوزادان معمولاً طی چند روز اول بعد از تولد، ۱۰درصد از وزن هنگام تولدشان را از دست می دهند. اما بعد، شروع به اضافه کردن وزن می کنند. در مدت دو هفته آنها باید به وزن هنگام تولد برگردند. دراین میان، بهتر است برای کنترل وزن نوزاد او را هرچند وقت یک بار نزد پزشک مخصوص نوزاد ببرید. بعد از آن ، معمولاً نیم اونس تا یک اونس در روز به وزن نوزاد اضافه می شود. وزن بیشتر نوزادان در مدت ۶ ماه دو برابر می شود و در مدت یک سال ۳ برابر افزایش پیدا می کند.
    * مدفوع نوزادم باید به چه رنگ باشد؟
    شاید بیشتر والدین فکر کنند که مدفوع نوزادشان باید به رنگ قهوه ای باشد. اما مدفوع نوزادان اغلب به رنگ های گوناگون است. در ۲۴ ساعت اول بعد از تولد، مدفوع نوزاد سفت، چسبنده و قهوه ای رنگ است. بعد از گذشت چندروز، رنگ مدفوع نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، از مشکی به قهوه ای ، سپس به سبز و به زرد تغییر می کند و به تدریج از حالت چسبندگی نیز خارج می شود. نوزادانی هم که از شیرخشک تغذیه می کنند، مدفوع آنان معمولاً سفت تر و به رنگ قهوه ای روشن است.
    * بهترین کرم برای حساسیت پوستی ناشی از پوشک کدام است؟
    نوع کرم مصرفی بستگی به حساسیت پوستی نوزاد شما دارد. در هفته اول بعد از تولد، معمولاً این حساسیت پوستی به علت سوزش ناشی از خیسی پوشک است. به طور معمول کرم هایی که اکسید روی در آن استفاده شده است، برای حساسیت پوستی نوزادان بهتر است ؛ اما استفاده از کمی وازلین نیز به همان میزان برای نوزادتان مؤثر است. برای حساسیت هایی غیراز این، بهتر است پزشک اطفال با معاینه نوزاد و تشخیص نوع حساسیت ، دارو تجویز کند.
    * چگونه به نوزادم کمک کنم تا در طول شب بهتر بخوابد؟
    در روزهای اول بعد از تولد، نوزاد معمولاً هر ۳ ساعت یک بار ، برای خوردن شیر از خواب بلند می شود. برای آن که به او کمک کنید فرق میان روز و شب را بفهمد، شیردهی هنگام شب را در کمال آرامش و سکوت انجام دهید. اما زمانی که نوزاد به ۳ یا ۴ ماهگی رسید، دیگر می توانید به او بیاموزید چگونه خودش بتواند بخوابد. برای این کار می توانید زمانی که نوزاد بیدار است، او را روی زمین بگذارید. او خودش بهترین راه برای خوابیدن را پیدا می کند.اگر شما با شیردادن یا تکان دادن نوزادتان را به خوابیدن عادت دهید، زمانی که او نیمه شب از خواب بلند شود، برای دوباره خوابیدن به شما احتیاج خواهدداشت. نوزاد در ۴ ماهگی دیگر شب ها نیازی به خوردن شیر نخواهد داشت، پس دیگر لازم نیست او را بیدار کنید، بغلش کنید و یا هرموقع به گریه افتاد، به او شیر بدهید.
    * چگونه تشخیص بدهم نوزادم بیمار است؟ آیا باید دمای بدنش را هر روز اندازه بگیرم؟
    نیازی نیست تا در طول روز چندین بار دمای بدن نوزادتان را اندازه بگیرید. اگرچه نوزادتان نمی تواند به شما بگوید مریض است، اما با تغییر رفتارهای نرمال به شما می گوید چه مشکلی دارد. اگر خیلی احساس گرما کند، به اندازه کافی غذا نخورد، زیاد بخوابد یا بی صبری کند، دمای بدن او را با دماسنج اندازه بگیرید تا متوجه شوید تب دارد یا خیر. اگر دمای بدن نوزاد شما بالای ۳۸ درجه باشد، سریعاً او را نزد پزشک ببرید.
    همچنین اگر نوزاد شما علائم دیگری مانند تنفس سریع ، کاهش میزان ادرار، حالت تهوع، عرق کردن هنگام شیرخوردن یا آبی شدن دور دهان یا پوست داشته باشد، در آن صورت باید به دکتر مراجعه کنید. به یاد داشته باشید نوزادان در برابر بیماری های عفونی بسیار آسیب پذیر هستند.

/ 0 نظر / 32 بازدید