اخبار املاک

دانستنیهای ضروری در خرید و فروش املاک

 

شرایط بازار مسکن در نیمه اول ماه آگست سال جارى همچنان ایدار و متعادل باقى مانده است، در این مدت بیش از سه هزار عامله مسکن در تورنتو بزرگ به ثبت رسیده که از نظر تعداد فروش سیزده درصد کمتر از نیمه اول ماه مشابه سال قبل و از نظر قیمت پنج درصد بالاتر از آن است. بطور کلى بازر از تعادل و استحکام کافى برخوردار است.

اما تعداد خانه هاى موجود در بازار نسبت به سال قبل بیست و هشت درصد افزایش داشته و باعث شده متوسط انتظار یک خانه براى فروش به سى و پنج روز برسد. ماه آگست بطور سنتى، ماه تعطیلات خانواده هاست و به همین علت یک سکون موقت و مربوط به روزهاى آخر تابستان بر بازار مسکن حاکم است، البته به محض باز شدن مدارس، این بازار رونقى دوباره را تجربه خواهد کرد.
یکى از مسائلى که این روزها فروشندگان با آن مواجه هستند، تعیین قیمت خانه براى فروش است. این قیمت حدود انتظارات فروشنده را براى خریدار روشن مى کند. با افزایش عرضه این کالا در بازار، اکنون رقابت براى فروش بالاست و باید قیمت مطالبه شده منطبق بر واقعیت هاى امروز باشد، اما بعضى از فروشندگان خانه، اصرار دارند که خانه خود را بسیار بالاتر از قیمت فروش رفته خانه همسایه تعیین کنند با این استدلال که قیمتها همچنان سیر صعودى را طى مى کند، این دوستان همچنان به یاد روزهاى گذشته و بازار داغ سال 2007 هستند که بسیارى از خانه ها با پشنهاد قیمتهاى فراوان و گاهى بدون شرط و شروط مواجه مى شد. از طرف دیگر بعضى خریداران در آینده سیر مى کنند و اعتقاد دارند که بالاخره این افزایش عرضه و کاهش تعداد فروش، باعث کاهش قیمتها خواهد شد. در نتیجه پیشنهاد قیمت پایینى ارائه مى دهند که براى فروشنده قابل قبول نیست. اما واقعیت موجود بازار اینست که افزایش تدریجى و بدون نوسانات شدید قیمت، وضعیت متعادل و قابل اعتمادى را براى خریداران و فروشندگان جدى فراهم کرده است و چنانچه نرخ تورم و وضعیت عمومى اقتصاد کانادا شرایط مطلوب خود را حفظ کند، نباید انتظار تغییرات شدید در بازار مسکن را داشت.
 

بنگاه‌های املاک غیرمجاز خطرناکند

یک عضو شورای عالی مسکن درباره فعالیت بنگاه‌های مسکن گفت: هم‌اکنون در کشور 70 تا 80‌هزار بنگاه معاملات ملکی مجاز ثبت شده وجود دارد،

 

اما برآوردها حاکی از آن است که بین 250 تا 300‌هزار بنگاه معاملات املاک در کشور مشغول به فعالیت هستند و اختلاف در ارقام فوق نشان می‌دهد به اندازه 4 برابر بنگاه‌های مجاز، بنگاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که ادامه فعالیت آنها می‌تواند خطر جدی برای بازار مسکن باشد.همتی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: با ساماندهی بنگاه‌های معاملات املاک و با مکانیزم‌هایی که در این طرح در نظر گرفته شده، پرونده بنگاه‌های غیرمجاز بسته خواهد شد. اما یک مشکل بر سر راه این طرح وجود دارد و آن اینکه در برخی شهرستان‌ها یا دهستان‌ها که بنگاه‌های معاملات ملکی کامپیوتر نداشته و به شبکه اینترنت نیز متصل نیستند نمی‌توان اجبار به خرید کامپیوتر کرد.

عید سعیدقربانبر همه پویندگان راه حق و حقیقت گرامیباد

 

  

قولنامه‌های قدیمی بنگاه‌های املاک از اول مهر ماهاعتبار ندارند

 

 

3717 - ۱مهر ۱۳۸۵ ۱۱:۳۰  - ایسنا

مدیرکل ثبت استان فارس اعلام کرد: قولنامه‌های قدیمیبنگاه‌های املاک از اول مهرماه سال جاری فاقد اعتبار هستند و دفاتر اسناد رسمی بههیچ وجه این قولنامه‌ها را نمی‌پذیرند.
دکتر موسی احمدی که در جمع اعضای اتحادیه املاک و خودرواستان فارس سخن می‌گفت، اظهار داشت: از ابتدای مهرماه امسال معاملات باید در قالبقولنامه‌های واحد و هماهنگ جدید تنظیم شود. وی افزود: 2500 مهر و تابلو یکنواختبرای کلیه بنگاه‌های املاک استان تهیه شده است و در این تابلوها کلیه مشخصاتبنگاه‌های املاک اعم از شماره، درجه، رتبه و موقعیت جغرافیایی این بنگاه‌ها ذکر شدهاست. مدیر کل ثبت استان فارس، اطلاع مردم استان از وضعیت و اعتبار بنگاه‌ها را یکیاز اثرات این کار برشمرد و بر رایانه‌ایی شدن طرح ساماندهی مشاورین املاک و خودروبه منظور خدمات‌دهی آسان تاکید کرد.

 

 

 

/ 0 نظر / 8 بازدید