موافقت اصناف با پرداخت 40 درصد مالیات عملکرد سال 87

موافقت اصناف با پرداخت 40 درصد مالیات عملکرد سال 87

خبرگزاری فارس: معاون وزیر بازرگانی با تاکید بر اینکه افزایش 70 درصدی مالیات از ابتدا نیز مطرح نبوده که منتفی شود، گفت: مشمولین بند «ج» ماده 95 قانون مالیات های مستقیم تا پایان تیر مالیات خود را بر اساس 40 درصد مالیات عملکرد سال 87 بپردازند تا مالیات قطعی سال 88 توسط اتحادیه ها تعیین و تا پایان مرداد ماه پرداخت شود.

محمد علی ضیغمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در خصوص تعیین تکلیف مالیات عملکرد سال 88 اصناف کشور گفت: اختلاف نظری در روش اجرا و نحوه محاسبه بین شورای اصناف کشور و سازمان امور مالیاتی بوجود آمده بود که پس از برگزاری جلساتی در روز پنج شنبه و شنبه گذشته و بررسی تصمیمات گرفته شده در این جلسات، جلسه دیروز با حضور رئیس سازمان امور مالیاتی، رئیس شورای اصناف، روسای مجامع امور تولیدی و توزیعی و نماینده بازاریان برگزار شد و تفاهم لازم صورت گرفت.
وی با بیان اینکه امروز اجلاسی با حضور روسای مجامع صنفی کل کشور برای اطلاع رسانی تصمیمات اخذ شده در شورای اصناف کشور برگزار می شود، گفت: ما به عنوان وزارت بازرگانی سعی کردیم تا شرایط قانونی سازمان امور مالیاتی و شرایط اصناف در این میان محقق شود.
معاون وزیر بازرگانی در تشریح تفاهم صورت گرفته گفت: مالیات عملکرد سال 88 اصناف توسط اتحادیه ها و بر اساس درآمد واقعی اصناف تعیین و پرداخت می شود.
وی افزود: از آنجا که زمان تحویل اظهار نامه های مالیاتی تا 31 تیرماه است مقرر شد تا مشمولین بند «ج» ماده 95 قانون مالیات های مستقیم که شامل 80 درصد اصناف می شوند تا پایان تیرماه مالیات خود را بر اساس 40 درصد مالیات عملکرد سال 87 پرداخت کنند تا مالیات قطعی سال 88 توسط اتحادیه ها تعیین و تا پایان مرداد ماه پرداخت شود.
ضیغمی در واکنش به این سوال فارس که افزایش 70 درصدی مالیات منتفی است، گفت: هیچگاه بحث افزایش 70 درصدی مطرح نبوده است و تنها در انتقال مطلب اشتباهاتی صورت گرفته بود که موضوع کاملا حل شد.
وی با اشاره به اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری پرداخت مالیات یک تکلیف است، گفت: اصناف نگران نباشند و مالیات خود را بپردازند.
معاون وزیر بازرگانی در واکنش به این سوال فارس که تکلیف مشمولین بند «الف» و« ب» برای پرداخت مالیات چه می شود، گفت: این گروه اصناف کمتر از 20 درصد کل اصناف کشور هستند که به احتمال زیاد تا پایان 31 تیرماه مالیات آنها تعیین شده و باید اظهار نامه های خود را تحویل دهند.
به گزارش فارس، وزیر بازرگانی پیش از این به فارس گفته بود: "مشمولین بند "ج " قانون نظام صنفی 40 درصد مالیات برعملکرد سال 87 را به صورت علی الحساب به حساب واریز و اظهارنامه های خود را تا پایان تیر ماه به ادارات امور مالیاتی تحویل دهند. "
پیشتر نوده فراهانی رئیس شورای اصناف در خصوص مشکلات بوجود آمده برای مالیات مستقیم اصناف به فارس گفته بود: " مبلغی برای بودجه سال 89 درخصوص مالیات مشاغل در نظر گرفته شده است اما هنوز درصد و سهم اصناف و مشاغل دیگر در آن مشخص نشده است. ما دو راه حل مشخص کرده ایم تا اولا طبق دستور رئیس جمهور تعیین مالیات به عهده اتحادیه ها باشد و دوم اینکه ما آمادگی داریم تا تعیین مالیات به صورت پلکانی تعیین شود اما در رقم تعیین شده برای بودجه سال 89 سهم اصناف مشخص نشده است که اگر همین روند ادامه پیدا کند ما تعیین مالیات را به عهده اتحادیه ها می گذاریم. "
رئیس شورای اصناف همچنین در مراسم روز اصناف گفت: "حرف اصناف این است که در سال 88 چه اتفاقی در رابطه با اقتصاد افتاده است که مالیات اصناف 70 درصد افزایش یافته است؟ ما 25 سال با توافق و بدون دغدغه مالیات خود را وصول کرده ایم الان هم وظیفه اصناف است تا مالیات خود را بپردازند و عدم ارائه اظهارنامه مالیاتی جریمه 850 هزار تومانی برای هر واحد صنفی دارد. اصناف توان پرداخت افزایش 70 درصدی مالیات را ندارند و سازمان امور مالیاتی هم نباید چنین توقعی داشته باشد. "
انتهای پیام/ص

/ 0 نظر / 9 بازدید