تشریح سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات

آپلود عکس

تشریح سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات در اولین دوره آشنایی با مبانی و کلیات بازرگانی ویژه خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بازرگانی، "فریدون احمدی" روز دوشنبه در نخستین دوره آشنایی با مبانی و کلیات بازرگانی ویژه خبرنگاران و نمایندگان رسانه ها با بیان این مطلب اظهار داشت:‌ رییس جمهور به این طرح توجه ویژه‌ای دارد بطوریکه در جلسات هر هفته شورای مسکن حضور یافته و در جریان آخرین وضعیت این طرح که در این شورا پیگیری می‌شود، قرار می‌گیرند.
به گفته وی، حدود 450 اتحادیه مشاوران املاک و 450 سازمان بازرگانی در سراسر کشور در طرح ساماندهی املاک و مستغلات مشارکت دارند.
احمدی ادامه داد: برای پر کردن خلاهای تخصصی برای اجرای این طرح در بین مشاوران املاک، راه‌انداری دو هزار دفتر خدمات اطلاعاتی در دستور کار قرار دارد که تاکنون یک هزار دفتر راه اندازی شده و آماده خدمات رسانی به مشاوران املاک در این خصوص است.
مشاور وزیر بازرگانی خاطر نشان کرد: تاکنون 95 درصد از مشاوران املاک کشور در این خصوص آموزش دیده‌اند و شش هزار و 500 قرارداد در سامانه املاک به ثبت رسیده است.
وی یکی از مزیت های اجرای این طرح را خروج مشاوران املاک غیر مجاز از گردونه بازار ملک کشور دانست.
احمدی بابیان اینکه هیچ موازی کاری در این سامانه وجود ندارد، اظهار داشت: ‌بر روی در ورودی دفاتر مشاوران املاکی که در این سامانه همکاری می کنند برچسب هایی نصب شده که نشانگر همکاری آنان در طرح ساماندهی املاک و مستغلات کشور است و مشاوران املاک ملزم هستند در درون مرکز فعالیت خود نیز پسترهای اجرایی این طرح را در معرض دید عموم نسبت کنند.
وی با تشریح طرح ساماندهی املاک و مستغلات گفت: این طرح دارای سه رکن خریدار، فروشنده و مشاور ملکی است و در هر سه بخش اقدامات مورد نیاز در حال انجام است.
وی در ادامه به کد پستی اشاره کرد و آن را شناسه یک ملک در کشور دانست و گفت: تنها از طریق کد پستی است که می توان بر مراحل خرید و فروش یک ملک مشخص نظارت داشت.
مشاور وزیر بازرگانی اظهار داشت: به زودی کد پستی در معاملات مسکن اجباری می‌شود و در تلاش هستیم برای جامع ترکردن برنامه، سیستم شبکه جغرافیایی GIS را نیز در این برنامه کاربردی کنیم .
احمدی احراز مالکیت اسناد را رکن دیگر این طرح اعلام کرد و از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خواست برای ساماندهی املاک و مستغلات این امکان را فراهم کند تا امکان احراز مالکیت اسناد فراهم شود.
وی احراز هویت موجر یا فروشنده را از دیگر بخش‌های این طرح اعلام کرد و گفت: باید فروشندگان املاک احراز هویت شوند به طوری که افراد مجهول نتوانند اقدام به معامله کنند.
مدیر عامل شرکت راهبر اظهار داشت: با اجرای طرح ساماندهی املاک بسیاری از مشکلات و شکایات مطرح شده در دادگاه ها در حوزه املاک و مستغلات برطرف خواهد شد و در واقع با اجرای این سامانه یک نوع اقدام پیشگیرانه از وقوع جرم در کشور صورت می‌گیرد.
وی به معاملات املاک و مستغلات توسط افراد حقوقی نیز اشاره کرد و گفـت: در این رابطه مذاکراتی با مقامات قضایی کشور صورت گرفته است و امیدواریم اداره ثبت شرکت ها به هر طریقی هویت شرکت ها را برای معاملات املاک و مستغلات احراز کند.
مشاور وزیر بازرگانی به وی‍ژگی های کد رهگیری در این طرح نیز اشاره کرد و گفت: از طریق این کد می توان اطلاعاتی در این باره که چه ملکی در جه مکانی از چه کسی یا شرکتی از طریق چه بنگاهی به چه کسی یا شرکتی واگذار شده کسب کرد.
وی با اشاره به لزوم استفاده از امضاء دیجیتال توسط مشاوران ملکی گفت: برای اینکه اطلاعات مسیر امنی را طی کند و از صحت ورود اطلاعات توسط افراد ذیصلاح مطلع شویم از امضاء دیجیتال بهره گرفته ایم.
احمدی محرمانگی اطلاعات، هویت پذیری مشاوران املاک و انکار ناپذیری در اطلاعات ارایه شده را از ویژگی های امضا دیجیتال در این طرح اعلام کرد.
مدیرعامل شرکت راهبر خاطر نشان کرد: براساس مصوبه دو هفته گذشته شورای عالی مسکن، دستگاه های دولتی ذیربط در امر معاملات املاک و مستغلات موظف شده اند تنها با دریافت کد رهگیری خدمات ارایه دهند.

/ 0 نظر / 14 بازدید