درمورد دانستنیهای املاک

تاریخ : سه شنبه 3 آذر 1388

هدفمند شدن نهایت 2 تا 3 درصد قیمت مسکن را بالا می برد

روز گذشته در نشستی که در اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با حضور چند تن از مسوولان وزارت بازرگانی به مناسبت سالگرد راه اندازی سامانه رهگیری معاملات املاک برگزار شد، رییس اتحادیه آهن فروشان مدعی شد که با اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها قیمت مسکن فقط در حدود 2 الی 3 درصد افزایش خواهد یافت.

محمد آزاد در حالی این گونه درباره یارانه ها اظهارنظر کرده که پیش تر در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» عنوان کرده بود: «حذف یارانه ها تنها در حوزه کارخانجات تورم زا نیست بلکه در مورد حقوق کارگران و کارگاه های ساختمانی نیز اگر اصلاحی در حوزه دستمزدها نداشته باشیم دچار مشکل خواهیم شد.» وی در این گفت وگو که در تاریخ 21/8/88 به چاپ رسید تاکید کرده بود: در صورت هدفمند شدن یارانه ها در حوزه آهن آلات حداقل بین 20تا 25درصد باتورم مواجه خواهیم شد.
به گزارش خبرنگار ما آزاد در حالی که در این گفت وگو نقطه نظر خود را در مورد طرح هدفمند شدن یارانه ها و تاثیر آن بر روی قیمت مسکن به وضوح بیان کرده بود؛ اما دیروز در محل اتحادیه مشاوران املاک به یکباره دیدگاه خود را تغییرداد و عنوان کرد با اجرای طرح هدفمند شدن یارانه ها قیمت مصالح ساختمانی افزایش نخواهد یافت و در نهایت قیمت مسکن بین 2 الی 3 درصد افزایش خواهد یافت.
در ادامه این نشست همچنین مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز طی سخنانی گفت: هنوز طرح هدفمند کردن یارانه ها اجرا نشده است و به درستی نمی توان پیش بینی کرد که اجرای این طرح چه تاثیری بر بازار مسکن دارد؛ ولی به طور قطع تا پایان امسال قیمت مسکن در بازار افزایش نخواهد یافت و رکود معاملات ادامه خواهد داشت.
برخی با شایعه قصد گرم کردن بازار را دارند
خسروی افزود: برخی از افراد که سرمایه گذاری های قبلی خود را در بازار مسکن به دلیل رکود حاکم بر معاملات با ضرر ارزیابی می کنند، درصدد هستند تا با انتشار شایعه، بازار قیمت ها را به طور کاذب گرم کنند و چنان القا کنند که قیمت مسکن رو به افزایش است؛ در حالی که هیچ اتفاق خاصی در این بازار رخ نداده و رکود معاملات همچنان پابرجا است. به گفته خسروی، قیمت مسکن در ماه های اخیر ثابت و در برخی موارد توام با کاهش بوده و هیچ نوع افزایشی نداشته است. تا پایان امسال نیز اتفاق ویژه ای در این بازار رخ نمی دهد و قیمت ها ثابت باقی خواهد ماند. رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران اظهار داشت: استان تهران در یک سال گذشته با ثبت 147 هزار و 26 معامله ملکی، 19/8درصد از معاملات املاک کشور را به خود اختصاص داده است.

 

 

 

تاریخ : پنج شنبه 5 آذر 1388

نوسازی بافت های فرسوده با «صندوق اعتباری»

دولت با یک طرح جدید از شهرداری سبقت گرفت

طرح دولت «نوسازی بدون انتقال مالکیت زمین» است
تا بعد از احداث، مالکان خانه های قدیمی
معادل ارزش زمین در آپارتمان های نوساز سهیم شوند

«پیرترین» و «جوان ترین» استان های کشور
به ترتیب «تهران» و «خوزستان»

دولت برای احیانا سبقت از شهرداری در نوسازی بافت های فرسوده، طرح جدیدی تدوین کرده است که اجرای آن بر پایه نوسازی بدون انتقال مالکیت زمین خواهد بود؛ به طوری که مالکان فعلی در بافت های فرسوده بعد از نوسازی، می توانند به نسبت سهم و ارزش زمین هایشان، صاحب بخشی از آپارتمان های نوساز شوند که حداقل سهم، یک واحد مسکونی خواهد بود.
شرکت زیرمجموعه وزارت مسکن برای اجرای این طرح پیشنهاد تشکیل صندوق اعتباری را داده است تا از محل منابع مالی این صندوق، امکان ساخت مجتمع های بزرگ مسکونی در داخل شهرها فراهم شود. به کمک صندوق اعتباری هزینه دو سال رهن یک واحد مسکونی به مالکان خانه های قدیمی پرداخت خواهد شد تا با تخلیه و تخریب این خانه ها، انبوه سازان بتوانند آپارتمان های نوساز در مناطق فرسوده احداث کنند و در پایان عملیات نوسازی، معادل ارزش زمین هر مالک، سهمی از آپارتمان های نوساز به نام ساکنان فعلی مناطق فرسوده شود.
طرح جدید وزارت مسکن برای تهران که پیرترین استان کشور به لحاظ حجم هکتاری بافت های فرسوده محسوب می شود، اثرگذاری بیشتری به همراه خواهد داشت. هم اکنون در شهر تهران به دلیل برخی مشکلات حقوقی ناشی از انتقال مالکیت زمین، هم انبوه سازان و هم مالکان تمایلی به نوسازی بافت ها را ندارند. این درحالی است که در طرح صندوق اعتباری به این دلیل که بحث زمین کاملا حل شده است و از ابتدا تا انتهای طرح، همچنان به نام صاحب اولیه اش خواهد بود لذا انگیزه ورود سازنده ها به طرح بیشتر خواهد شد.
به گزارش دنیای اقتصاد بر این اساس نهاد متولی نوسازی بافت های فرسوده در وزارت مسکن وشهرسازی به منظور جذب مشارکت مردم در نوسازی بافت های فرسوده مکانیزم های تشویقی را در پیش گرفته است که در صورت تحقق آن نوسازی شتاب خواهد گرفت.
پیش تر شهرداری تهران در مسیر نوسازی این بافت ها از تحرک بیشتری در قیاس با دولت برخوردار بود؛ به طوری که دورنمای اقدامات دولت در این زمینه منفعل به نظر می رسید.
در این بین با توجه به اینکه شهرداری در پروسه نوسازی این بافت ها اقدام به خرید زمین می کرد با چالش های بی شماری با مردم روبه رو بود؛ اما بر اساس تازه ترین اقدام وزارت مسکن و شهرسازی قرار است صندوقی راه اندازی شود تا مالکان این بافت ها بدون دغدغه پیرامون انتقال مالکیت با حفظ تملک شخصی خود از محل اعتبار صندوق مذکور به مدت دو سال در بافت های فرسوده در قالب ترهین ساکن شوند.
بعد از نوسازی این بافت ها معادل متراژ ملک قدیمی و تخریب شده، در آپارتمان های جدید سهیم خواهند شد. به گفته مسوولان وزارت مسکن و شهرسازی این تصمیم چالش های بین مردم و مسوولان در نوسازی بافت های فرسوده را به حداقل خواهد رساند.
احمد صادقی، معاون وزیر مسکن و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری در تشریح جزییات این طرح به دنیای اقتصاد گفت: وزارت مسکن و شهرسازی به دنبال راه اندازی صندوقی به نام صندوق امام رضا(ع) است که با اتکاء به اعتبار آن، دولت برای مالکان این بافت ها اقدام به ترهین ملک در محل بافت های فرسوده می کند و بر این اساس صاحبان این نوع بافت ها بدون اینکه چالشی با مسوولان پیدا کنند بعد از انجام نوسازی به نسبت سهم زمین شان، آپارتمان دریافت می کنند.
وی افزود: در فرآیند نوسازی بافت های فرسوده به ازای هر واحد مسکونی بین 4 تا 7 واحد تولید خواهد شد.
به گفته این مقام ارشد وزارت مسکن، وزارت مسکن و شهرسازی راهکارهای مختلفی را برای نوسازی این بافت ها در نظر گرفته است که راه اندازی این صندوق نیز از جمله این راهکارها است و با توجه به اینکه انتقال مالکیت ازجمله چالش های اصلی نوسازی بافت های فرسوده است در نتیجه به نظر می رسد با این اقدام مسیر پرپیچ و خم نوسازی این بافت ها تا حد زیادی هموار شود.
به گفته صادقی با توجه به اینکه اعتبار این صندوق هر دو سال یکبار استرداد می شود در نتیجه احتمال کسری بودجه آن ضعیف است.
مسکن مهر در بافت های فرسوده
همزمان با طرح دیدگاه های کارشناسی مبنی بر مکان یابی نادرست زمین های مسکن مهر، پیشنهاد اجرای پروژه ملی مهر در بافت های فرسوده موضوعیت پیدا کرد.
براین اساس عده ای بر این باور بودند بهتر بود بستر اصلی طرح خانه دار کردن قشر آسیب پذیر در قالب مسکن مهر در بافت های فرسوده تعریف شود؛ چرا که با توجه به اینکه زیرساخت های این بافت ها فراهم است در نتیجه تولید مسکن در این بافت ها برخلاف بافت های فرسوده ایجاد زندگی است.
در این زمینه صادقی تاکید کرد: دولت اعتقاد داشت ساکنان بافت های فرسوده، اگرچه خانه های آنها فرسوده است، اما لااقل این افراد دارای سرپناهی برای زندگی هستند اما گروه های هدف طرح مسکن مهر افراد آسیب پذیری هستندکه صاحبخانه دار کردن آنها از نوسازی بافت های فرسوده اضطراری تر به نظر می رسید.
به گفته معاون وزیر مسکن و شهرسازی به منظور تولید سالانه 5/1 میلیون واحد مسکونی باید از ظرفیت های مختلفی برای تولید مسکن بهره بگیریم و شیوه های مختلف نظیر نوسازی بافت های فرسوده،تولید مسکن در شهرهای جدید و همچنین ساخت وساز در زمین های اطراف شهرها وجود دارد و از این رو تمرکز بر نوسازی بافت های فرسوده به عنوان تنها راهکار شیوه تولید مسکن اقدامی غیرکارشناسی است.
این معاون وزیر مسکن در ادامه گفت وگو با دنیای اقتصاد تصریح کرد: نقش مردم در نوسازی بافت های فرسوده بیش از 90 درصد است؛ چراکه اگرچه مدیریت زمین، ساده سازی مقررات و تخصیص تسهیلات تشویقی به عهده وزارت مسکن و شهرداری ها است، اما در هر حال سرمایه اصلی که شامل زمین است نزد مردم است.صادقی تاکید کرد: هیچ راهی برای نوسازی بافت های فرسوده بدون مشارکت مردم وجود ندارد و آنها باید به لحاظ فکری در این زمینه توانمند شوند.
دیدگاه مثبت دولت به انبوه سازان
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری در خصوص تعامل دولت با بخش خصوصی در زمینه نوسازی بافت های فرسوده گفت: به منظور ایجاد انگیزه در جذب انبوه سازان برای نوسازی بافت های فرسوده شرکت عمران و بهسازی نشست های متعددی با انبوه سازان برگزار کرده است و نتایج این نشست ها به صورت لایحه به مجلس ارجاع خواهد شد.
وی افزود: نظر دولت درخصوص ورود انبوه سازان به این طرح کاملا مثبت است؛ چراکه این قشر دارای تخصص کافی در این زمینه هستند.
به گفته این مقام مسوول تسهیلات در نظر گرفته شده برای سرمایه گذاران به دلیل اینکه در بدو کار است هنوز آنچنان که انتظار می رود در جذب انبوه سازان توفیق نداشته است، اما با گذشت زمان و اطلاع رسانی گسترده شرکت های زیادی جذب این پروژه خواهند شد.
وی افزود: دولت به دنبال تجمیع پلاک های ریز در بافت های فرسوده است تا انبوه سازان این امکان را داشته باشند در بافت های فرسوده مجتمع های بزرگ مسکونی تولید کنند.
ایجاد ارزش افزوده در بافت های فرسوده
به گفته صادقی به منظور ایجاد ارزش افزوده در مجموعه بافت های فرسوده قرار است که مجموعه های تجارتی و خدماتی در این محله ها طراحی شود تا مالکان و انبوه سازان به سرمایه گذاری در این بافت ها تشویق شوند.
معاون وزیر مسکن و شهرسازی تاکید کرد: بررسی گردش مالی سه چهار سال اخیر در بافت های فرسوده حاکی از آن است که تاکنون 6هزار و 500 میلیارد تومان در بافت های فرسوده سرمایه گذاری شده که 97 درصد آن توسط مردم و 3 درصد آن توسط دولت صورت گرفته است.
ساختمان های نوسازی که از ابتدا فرسوده اند
اگرچه نوسازی بافت های فرسوده برای شهرداری و دولت از اولویت برخوردار شده است، اما بیم آن می رود که در نوسازی این بافت ها مجددا ساختمان هایی ساخته شوند که از بدو تولید فرسوده باشند.
صادقی در این زمینه گفت: میراث بافت های فرسوده که اکنون هزینه های زیادی به شهر تحمیل کرده است به خاطر ساخت و سازهای غلط بوده است.اما به منظور عدم تکرار چنین اتفاقی در نوسازی بافت های فرسوده اجرای مقررات ملی ساختمان بسیار جدی است و در این راستا قرار است بر عملکرد شهرداری و نظام مهندسی نظارت جدی صورت گیرد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف دولت راسا ورود پیدا خواهد کرد.
وی اظهار داشت: در مجموع 112 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که نوسازی آنها نیاز به یک اراده جدی و همگانی دارد.
به گفته صادقی از میان کلان شهرهای کل کشور تهران بالاترین و استان خوزستان دارای کمترین بافت فرسوده است.

/ 1 نظر / 9 بازدید
azadeh

سلام، مملکت ما بهترین خاک را دارد. هر چیز تو این خاک بکاری رشد میکند. متاسفانه بخاطر پروژههای مخفیانه اتمیکشورهای مختلف که حتی قبلا دوستمان بودند برایمان تحریمهای اقتصادی گذاشتهاند. برای همین و بخاطر برداشتن یارانه ها، قیمت برنج، شکر،گندم، ذرت و غیره که همه را وارد میکنیم بالا رفته است. مملکتی با بهترین خاک برای کشاورزی حتی این غلات را هم دیگر نمیتواند تولید کند. خاک مملکت عزیزیمون همه اینها را میتواند به ما بدهد. . آخه ملت، انسان غذا میخواهد. ما که نمیتوانیم استغفرلله صفحههای قرآن را یا ریشهای آقایان آیتاللهها را بخوریم.